Jak pomóc siostrze schudnąć?

Witam serdecznie. Mam mały kłopot z młodszą siostrą. Ma dopiero 14 lat i cały czas narzeka na swój wygląd. Dzielę z nią pokój i codziennie wysłuchuję jaka ona to gruba itd. Chcę jej jakoś doradzić, ale nie wiem jak, bo nie jestem obeznana w temacie. Ma 165 cm wzrostu i według jej zapisków waży 62 kg. Nie ukrywam - do najchudszych nie należy, ale nie jest otyła. Na udach ma sporo cellulitu jak na swój wiek. Mam jej już dość, bo codziennie ćwiczy po nocach zamiast spać. Proszę o pomoc dla niej.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Witam. Podam kilka zasad żywieniowych dotyczących dzieci i młodzieży. 1. Zaplanuj 4-5 posiłków dziennie (wśród nich przynajmniej jeden powinien być posiłkiem ciepłym). 2. W głównych posiłkach powinno znajdować się źródło pełnowartościowego białka (np. mięso, ryby, wędliny, jaja). 3. Zaleca się podawanie chudych wędlin i mięsa. Z mięs należy wykrawać tłuste kawałki, a drób serwować bez skóry. 4. Mleko i przetwory mleczne powinny być spożywane każdego dnia. 5. Wybieraj dobrej jakości tłuszcz roślinny i masło. 6. Do surówek powinien być dodawany olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek. 7. Sałatki owocowe mogą być posypane np. nasionami słonecznika, orzechami włoskimi. Takie sałatki powinny zastąpić słodkie przekąski (batony, czekolady, lody). 8. Zalecane jest zwiększyć ilość warzyw w diecie. 9. Wskazane jest stosowanie produktów pełnoziarnistych (ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe). Produkty pełnoziarniste są źródłem węglowodanów złożonych, które dają więcej energii. 10. Zalecane jest stosowanie różnorodnych technik przyrządzania potraw- gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub bez, zapiekanie. Smażenie powinno ograniczone. 11. Należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz unikać żywności typu „fast-food”. 12. Dziecko powinno pić dużo wody mineralnej niegazowanej zamiast dosładzanych napojów, które są źródłem „pustych kalorii”. 13. Zdrowie osoby dorosłej w dużym stopniu zależy od prawidłowego rozwoju fizycznego w dzieciństwie, dlatego zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka. Zapraszam również na moją stronę www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam serdecznie,

Siostra ewidentnie ma zaburzenia samooceny a być może też odżywiania. Mogą to być objawy anoreksji, bulimii czy ortodoksji. Proszę przywiązać szczególną uwagę do zachowania siostry ponieważ są to bardzo poważne choroby. Należy rozmawiać z siostrą a jak jej zachowanie nie ulegnie zmianie należałoby nawiązać kontakt z psychoterapeutą.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc siostrze?

Moja siostra ma 17 lat, właśnie rozpoczęła naukę w liceum. Od ostatniej klasy gimnazjum zaszły w niej niesamowite zmiany i z mamą nie wiemy już, jak do niej dotrzeć. Siostra: - totalnie zamknęła się w sobie, nie chce rozmawiać o sobie, swoich problemach, przestała opowiadać, co słychać, jak było w szkole; - całe dnie spędza przed komputerem, głównie na serwisach społecznościowych, gadu-gadu i grono. Jest w stanie rano przed szkołą (5 rano) uruchomić komputer, aby jeszcze tam zajrzeć; - ma obsesję, że jest brzydka i gruba. Nikomu o tym nigdy nie mówiła, jednak zapiski w jej notatniku świadczą o zupełnej nietolerancji swojej osoby; - od ok. paru miesięcy po każdej kłótni z mamą wertuje strony dotyczące sposobów popełnienia samobójstwa (?!); - w rozmowach mówi, że nie chce nam przeszkadzać, że mamy swoje życie. A to ona nie dopuszcza do siebie nikogo, zamyka pokój i nie chce rozmawiać; - ma obsesję na punkcie mody i jedyne, co ją cieszy, to wydawanie pieniędzy na nowe ciuchy, czego oczywiście mama nie pochwala; - notorycznie kłamie nt. tego, co robiła, gdzie była, z kim była itd.; - dodatkowym elementem jest jej obsesja dotycząca nauki. Została ona obecnie troszkę złagodzona, chyba przez inne problemy. Ale mimo dobrych ocen, potrafiła ona uczyć się po ciemku, w nocy, albo wstać o 4 rano, żeby powtórzyć coś do klasówki; - mimo schorzenia kręgosłupa, nie chce się ruszyć zza biurka, sprzed komputera i choć chwilę wyjść z nami na spacer. Nie wiem, co mamy robić. Notorycznie się z kimś kłóci ostatnio. Mama nie ma już cierpliwości, ojciec za to, jak czasem przypomni sobie o jej zachowaniu, nadopiekuńczy i aż upierdliwy. Oczywiście obie wersje ją drażnią. Ja osobiście przez ok. rok tych zmian stałam za nią murem, ale odkąd zobaczyłam, jak bardzo okłamuje rodziców i jak strasznie się zmieniła, nie umiem się przekonać. Będę wdzięczna za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Na podstawie informacji z Pani maila trudno jednoznacznie coś stwierdzić. Opisane objawy rzeczywiście mogą być niepokojące. Niekiedy w okresie dojrzewania podobne zachowania należą do faz rozwoju, bywa jednak i tak, że są zwiastunem poważnych problemów. Szczególnie niepokojące są mysli i rozważania o samobójstwie, smutek, izolowanie się. Nieraz może to być pewna forma manipulacji, nieświadome wołanie o pomoc, ale mogą to być również konkretne plany, które z czasem są wcielane w czyn. Myślę, że dobrym, choć trudnym, rozwiązaniem może być szczera rozmowa z siostrą, podzielenie się z nią swymi obawami, spostrzeżeniami. Na bazie takiej rozmowy może uda się namówić siostrę na wizytę u psychologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc siostrze anorektyczce?

Witam! Jestem siostrą anorektyczki (wzrost 170 cm, waga 44 kg). Była na konsultacji u psychologa, jest w fazie diagnostycznej. Mieszkamy razem. Nie wiem, co robić, żeby jej pomóc. Boję się, że mnie oszukuje co do tego, ile je, ile waży. Jak je przy mnie, to się boję, że wypluwa... Pytanie brzmi - w jaki sposób rodzina i inne bliskie osoby mogą wspierać chorego na anoreksję? Czytałam forum o leczeniu szpitalnym - jestem przerażona tym, co tam piszą. Moja siostra tego nie przeżyje. Wciskania jedzenia itp. Czy jest jakaś dobra placówka zamknięta, która nie tylko wciska jedzenie, ale leczy psychikę?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam!

Opisów palcówek na forach nie warto brać w 100% na poważnie. Ludzie równie reagują na trudne sytuacje. Nie każdy chory na anoreksję chce się leczyć. Im mniej własnej motywacji, tym bardziej katastroficzne wizje tego, co przeżywa w szpitalu. Proszę zastanowić się, jakie ma Pani prawo do decydowania za swoją siostrę. Jeśli ona jest dorosłą osobą, to sama powinna zdecydować, czy chce się leczyć na oddziale. Każdy oddział leczenia zaburzeń odżywiania funkcjonuje podobnie - osoby chore mają w początkowych fazach swojego opiekuna, który pilnuje, czy zjadły oraz czy nie zwracają pokarmu. Możliwe, że to jest opisane, jako wciskanie jedzenia. Chory na anoreksję czy bulimię musi jeść tak samo, jak każdy. Jednak zaburzona psychika powoduje, że jedzenie staje się wrogiem, a własny zaburzony obraz siebie wyrocznią w kwestiach diety. Podejście w szpitalach psychiatrycznych jest wynikiem doświadczeń wielu pokoleń personelu oraz badań naukowych prowadzonych w tym zagadnieniu. Rozumiem Pani troskę o siostrę, ale proszę pamiętać, że to nie Pani będzie się leczyć i dlatego siostra ma ostateczny głos w tej sprawie. Dodatkowo nie należy trzymać się wyłącznie jednego źródła informacji, bo może zniekształcać fakty. Dlatego chcąc poznać warunki panujące na oddziale leczenia zaburzeń odżywiania warto udać się do takiego szpitala (np. skontaktować się wcześniej z ordynatorem i ustalić termin wizyty) oraz skorzystać z pomocy osoby zajmującej się leczeniem takich problemów (lekarza psychiatry, psychologa, psychoterapeuty, dietetyka). Na oddziałach szpitalnych osoba chora ma nie tylko możliwość ustabilizowania masy ciała, ale przede wszystkim jest poddawana działaniom terapeutycznym. Nikt niestety nie wyleczy Pani siostry, jeśli ona sama tego nie będzie chciała. Psychoterapia oraz farmakoterapia są standardowo stosowane na oddziałach psychiatrycznych. Więc nie sądzę, by były ośrodki, gdzie wyłącznie wciska się jedzenie, a psychika jest nieważna. Opis w Pani liście wskazuje na dezorientację całej rodziny. Dlatego chcąc wspierać siostrę warto sięgnąć po bezpośrednią poradę specjalisty. Anoreksja zwykle jest wynikiem wielu czynników związanych z funkcjonowaniem rodziny. Warto zatem udać się do specjalisty wspólnie, całą rodziną i przedyskutować sprawę pomocy siostrze. Dzięki takiemu spotkaniu dowiedzą się Państwo nie tylko jak ją wspierać, ale też jak samodzielnie sobie radzić z tymi problemami. Jest to także doskonała okazja do zdobycia fachowych informacji dotyczących leczenia zaburzenia, warunków w szpitalach oraz możliwych form pomocy, których wszyscy Państwo moglibyście korzystać.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty