Jak poradzić sobie z nadwagą?

Witam. Mam 21 lat, 158 cm wzrostu i 77kg. Mam nadwagę i nie umiem sobie z tym poradzić. Mimo wieku jestem niejadkiem. Jem smażone, zup prawie wcale. Wydaje mi się, że żadna dieta nie jest dla mnie odpowiednia, ze względu na to, że mało rzeczy jem. Sport, jakaś aktywność fizyczna - sporadycznie. Chciałabym coś ze sobą zrobić, ale nie wiem co. Czy mogłabym prosić o jakąś radę? Szukam jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Zdarza się, że problem z utratą wagi nie wynika tylko z diety, braku ruchu itp, ale raczej z psychologicznych aspektów, które blokują zmianę. Dlatego zachęcałabym na początek do konsultacji psychologicznej- przyjrzeniu się swojej rzeczywistej motywacji do zmiany wyglądu, zyskom i stratom z tym związanym, zmianom w rodzinie i życiu połączonym ze zmianą wyglądu i funkcjonowania. Wszystko to da Pani odpowiedź dlaczego do tej pory nie mogła Pani schudnąć, a także pomoże dokonać realnej zmiany w życiu i myśleniu o sobie.

0

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty