Witam,
przyczyną zaczerwienia na policzkach mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia oraz jednostki chorobowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy problemy hormonalne.
Problem czerwonych policzków nasila się pod wpływem czynników zewnętrznych: wiatru, mrozu, promieniowania słonecznego lub upałów. Rumień na twarzy pojawia się również na skutek nagłej zmiany temperatury lub podczas gorącej kąpieli. Nie sprzyjają mu używki, gorące i pikantne potrawy oraz stres. Jak Pan sam zauważył także zbyt intensywny wysiłek fizyczny może spowodować pojawienie się zaczerwienienia.
Aby pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykluczenia chorób, które mogłyby powodować czerwone policzki. Jeśli jest Pan zdrowy, to w walce z rumieńcami pomóc może odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie sytuacji, które wzmagają problem. Warto udać się do kosmetologa, który pomoże w doborze kosmetyków oraz doradzi ewentualne zabiegi, które są w stanie zminimalizować zmiany rumieniowe.
O rumieńcu na twarzy przeczytać może w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rumieniec-na-twarzy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dzień dobry, nasilający się rumień podczas wysiłku fizycznego jest jak najbardziej normalną reakcją. Rumień skóry, który jest widoczny na codzień może Pan zminimalizować poprzez zabiegi z użyciem lasera lub ipl, prawidłową pielęgnację skóry, unikanie czynników zaostrzających rumień. Zabiegi laserowe należy wykonać w serii kilku zabiegów.
Pielęgnacja skóry powinna być bardzo delikatna, w produktach do pielęgnacji należy szukać składników takich jak witamina C, witamina K, arnika górska, kwas laktobionowy, rutyna, wyciąg z oczaru wirginijskiego i kasztanowca. Dodatkowo na dzień powinien używać Pan kremu z filtrem ponieważ promieniowanie słoneczne uszkadza naczynia włosowate i zaburza ukrwienie skóry. Krem z filtrem SPF 30 lub 50 należy nakładać zarówno gdy spędzamy czas na powietrzu jak i w pomieszczeniach zamkniętych, o każdej porze roku. Dodatkowo należy pamiętać o jego reaplilacji i odpowiedniej ilości (reguła dwóch palców).
Wśród czynników zaostrzających rumień możemy wyróżnić: stres, rozgrzewanie skóry (sauna, gorące kąpiele), nagłe zmiany temperatur, ostre i gorące potrawy, alkohol i inne używki.
Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Lisicka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co robić z pękaniem naczynek na twarzy? – odpowiada Mgr Katarzyna Lisicka
- Czy ozonoterapia pomoże na trądzik? – odpowiada Mgr Katarzyna Lisicka
- Czy trądzik różowaty jest do wyleczenia? – odpowiada Mgr Iwona Jakubiak
- Sposoby usunięcia rumieńców na twarzy – odpowiada Mgr Katarzyna Pielak
- Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Rumieńce na twarzy a chłodniejsze powietrze – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak radzić sobie z rumieńcami na twarzy? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Acne-derm.* – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Jaki krem stosować na cerę naczynkową? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak pozbyć się wypieków na twarzy? – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
artykuły
Rumieniec na twarzy - kiedy jest niezdrowy?
Rumieniec to niezależne od woli, napadowe zaczerwi
Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik różowaty występuje u 2% populacji, najczęś
Czy w ciąży można się opalać, korzystać z sauny i gorących kąpieli?
Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze wszystkic