Jak poradzić sobie z rumieńcami?

Dzień Dobry Czy jest jakiś sposób na czerwone policzka, rumieńce, mam je od urodzenia chyba. Nasilają się głównie podczas pracy fizycznej, ćwiczeń na siłowni i emocji. Mam 23 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyną zaczerwienia na policzkach mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia oraz jednostki chorobowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy problemy hormonalne.

Problem czerwonych policzków nasila się pod wpływem czynników zewnętrznych: wiatru, mrozu, promieniowania słonecznego lub upałów. Rumień na twarzy pojawia się również na skutek nagłej zmiany temperatury lub podczas gorącej kąpieli. Nie sprzyjają mu używki, gorące i pikantne potrawy oraz stres. Jak Pan sam zauważył także zbyt intensywny wysiłek fizyczny może spowodować pojawienie się zaczerwienienia.

Aby pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykluczenia chorób, które mogłyby powodować czerwone policzki. Jeśli jest Pan zdrowy, to w walce z rumieńcami pomóc może odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie sytuacji, które wzmagają problem. Warto udać się do kosmetologa, który pomoże w doborze kosmetyków oraz doradzi ewentualne zabiegi, które są w stanie zminimalizować zmiany rumieniowe.

O rumieńcu na twarzy przeczytać może w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rumieniec-na-twarzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry, nasilający się rumień podczas wysiłku fizycznego jest jak najbardziej normalną reakcją. Rumień skóry, który jest widoczny na codzień może Pan zminimalizować poprzez zabiegi z użyciem lasera lub ipl, prawidłową pielęgnację skóry, unikanie czynników zaostrzających rumień. Zabiegi laserowe należy wykonać w serii kilku zabiegów.

Pielęgnacja skóry powinna być bardzo delikatna, w produktach do pielęgnacji należy szukać składników takich jak witamina C, witamina K, arnika górska, kwas laktobionowy, rutyna, wyciąg z oczaru wirginijskiego i kasztanowca. Dodatkowo na dzień powinien używać Pan kremu z filtrem ponieważ promieniowanie słoneczne uszkadza naczynia włosowate i zaburza ukrwienie skóry. Krem z filtrem SPF 30 lub 50 należy nakładać zarówno gdy spędzamy czas na powietrzu jak i w pomieszczeniach zamkniętych, o każdej porze roku. Dodatkowo należy pamiętać o jego reaplilacji i odpowiedniej ilości (reguła dwóch palców).

Wśród czynników zaostrzających rumień możemy wyróżnić: stres, rozgrzewanie skóry (sauna, gorące kąpiele), nagłe zmiany temperatur, ostre i gorące potrawy, alkohol i inne używki.

Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Lisicka