Jak poradzić sobie z takimi atakami paniki?

Dzień dobry, musze w końcu to napisać bo nie wytrzymuje nerwowo od 10 miesięcy. Pracuje w gabinecie stomatologicznym. Szefową na POKAZ mam normalną. Ale tylko na pokaz. Miałem załamanie nerwowe, mimo że... Nic mi nie zrobiła słowem ani czynem. Ma chore usposobienie. Wręcz czuje ze z jej psychiką jest coś nie tak. Ciągle czegoś ode mnie wymaga mimo że pracuje nas 3. Ja się dwoje i troje, i ona wiecznie do mnie ma zastrzeżenia kiedy coś nie jest zrobione i za wszystko ja odpowiadam. A ona ani nie krzyknie, ani nie powie nic tylko ciągle wina jest moja. I słyszę "musisz kontrolować pracę innych". Nie, nie muszę bo jestem takim samym asystentem jak inni, tak? Nie mam stanowiska kierowniczego. Co źle zrobione - ja, bo nie pilnuje innych. Ciągnie mnie wszędzie ze sobą mimo że są również inni do dyspozycji. Wprowadza dziwna atmosferę, napięta, szuka powodów do zaczepek. Kiedy nie mam dnia potrafi sobie wmówić sama że coś ze mną nie tak, że nie chce już tam pracować itd. Sama tworzy sobie historie i co gorsza - wierzy w nie. Jestem nią przerażony. Jak można samemu na podstawie jednego słowa czy miny zrobić sobie baśń? To strasznie męczy psychicznie. Każdy dzień jest inny. Zwalnia bezpodstawnie (oczywiście dzięki swoim urojeniom BEZPODSTAWNYM) ostatnie miesiące to dla mnie istny horror. Tylko ja, i ja, i ja. Zrób to, tamto podczas kiedy inni idealnie spoczywają na laurach bo ja zrobię. Typowa osobowość paranoiczna. Jakiś czas temu przy mnie zepsuła kosztowny sprzęt a na drugi dzień patrząc w oczy powiedziała że to ja i musi kupować nowy. Gól w gardle. I tak jest codziennie. Miałem już 2 ataki paniki nocne, zwiększone tiki nerwowe i moje myśli ciągle krążą wokół pracy. Boję się jej zmienić bo można wpaść z deszczu pod rynnę poza tym mam bardzo blisko do domu ale jednak kosztem zdrowia. Co robić?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Zidentyfikuj swoje emocje: Skoncentruj się na zrozumieniu swoich emocji i myśli, które towarzyszą Twoim atakom paniki. Czasami samo rozpoznanie, co wywołuje Twoje lęki, może pomóc Ci znaleźć bardziej efektywne sposoby radzenia sobie z nimi.

Techniki oddechowe: Gdy poczujesz, że atak paniki zbliża się, skup się na technikach oddechowych. Głębokie, spokojne oddychanie może pomóc w zrelaksowaniu się i złagodzeniu objawów lęku.

Samopoczucie poza pracą: Znajdź czas na aktywności, które sprawiają Ci radość i pozwól sobie na odpoczynek poza miejscem pracy. Rób rzeczy, które cieszą Twoje serce i umysł.

Rozwijaj asertywność: Pracuj nad wyrażaniem swoich potrzeb i ograniczeń w sposób asertywny. Wyrażanie swoich emocji i oczekiwań może pomóc w uniknięciu nadmiernego stresu i poczucia winy.

Ogranicz spożywanie kofeiny i alkoholu: Unikaj nadmiernego spożywania kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać uczucie niepokoju i lęku.

Wprowadź rytuały relaksacyjne: Rozważ wprowadzenie codziennych rytuałów relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga lub spacer na świeżym powietrzu. To może pomóc w obniżeniu poziomu stresu.

Wspieraj się w grupie: Poszukaj grupy wsparcia, w której będziesz mógł podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, którzy również mogą zmagać się z podobnymi trudnościami. Wspólne dzielenie się i zrozumienie mogą być pomocne w procesie zdrowienia.

Regularne kontrole zdrowia: Upewnij się, że regularnie odwiedzasz lekarza, aby wykluczyć jakiekolwiek przyczyny fizyczne za Twoje objawy.

Pamiętaj, że nie jesteś sam w swoich doświadczeniach, a szukanie pomocy i wsparcia jest ważnym krokiem w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Nie wahaj się skonsultować z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć swoje uczucia i wypracować efektywne strategie radzenia sobie z trudnościami w pracy.