Jak rozładować napięcie przy ataku paniki?

Witam jestem w sklepie i tak napiety niemoge wystac w miejscu zawroty nogi jak z waty a ma stwierdzone napady paniki nie moge sie odprezyc nic ciogle napiety czemu? A w domu puszcza i jest ok pomocy

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Przyczyną napięcia w sklepie lub innym miejscu publicznym może być lęk, że będzie miał Pan atak paniki i zostanie źle oceniony przez innych. Dom jest miejscem bezpiecznym, tym samym napięcie i lęk mija lub jest mniejszy.Ataki paniki działają na zasadzie błędnego koła. Jeżeli kiedyś n.p zemdlał Pan na ulicy lub miał atak paniki to teraz ta ulica kojarzy się Panu z tym incydentem i nasila to lęk, który z kolei powoduje, że jest większe prawdopodobieństwo kolejnego ataku.Zalecałabym Panu psychoterapię, na której nauczyłaby się Pan opanować swój lęk, wyciszyć, pracować nad zmniejszeniem pojawiania się ataków. Skuteczne są też leki antydepresyjne(działają przeciwlękowo)może je wypisać lekarz psychiatra.Skuteczne są też ćwiczenia oddechowe, relaksacja.

pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska

Witam,

zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako metoda leczenia, wywiad kliniczny, który umożliwi dotarcie do przyczyny problemu, pomocny jest trening relaksacyjny,psychoedukacja, zachęcam Pana do skorzystania z pomocy specjalistycznej.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Podczas ataku paniki trudno jest utrzymać kontrolę nad swoimi
myślami czy doświadczanymi objawami, takimi jak lęk, napięcie,
uczucie duszności, ból w okolicach serca, skurcze mięśni,
kołatanie serca, zawroty głowy… itp.
Może Pan próbować sobie pomóc poprzez spokojne oddychanie,
wyobrażenie sobie bezpiecznego miejsca (np. domu,
w którym czuje się Pan bezpiecznie)lub przekonać samego siebie,
że wszystko to, czego Pan w danej chwili doświadcza, tak naprawdę
dzieje się tylko w Pana głowie.
Wbrew pozorom, w czasie doświadczanego ataku paniki
nie jest to rzeczą łatwą.
Tak naprawdę, na ataki paniki jest tylko jeden sposób – należy
je wyleczyć.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć ataki paniki
i zaburzenia lękowe należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami panicznych lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nieprzyjemne objawy, które Pan wymienił mogą należeć do grupy zaburzeń lękowych. Lęk przed wychodzeniem z domu czy podróżą jest typowy dla agorafobii. Zaburzenie to charakteryzuje się silnym napięciem, a niekiedy lękiem, który pojawia się w sytuacji konieczności opuszczenia domu, mieszkania czy innego miejsca, w którym osoba czuje się bezpiecznie. Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychiatrą. Taka osoba może Pana uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)