Jak postępować po operacji przegrody nosa i powikłaniach?

Witam. Miałem zabieg przegrody nosa około miesiąc temu, lekarze nie zrobili go 100% poprawnie bo nie przestawała mi kapać krew. Po 4 dniach w domu musiałem jechać do szpitala bo przez pare godzin kapało mi więcej krwi, nie były to duże ilości ale ciągłe kapanie. W szpitalu zadecydowali się mnie operować i "naprawili" co mieli naprawić. Już po operacji czułem się dobrze, żadnej krwi itp. Płukam nos i z prawej dziurki wyszły mi resztki strupów ze śluzem co się pewnie gdzieś zebrały. Prawą dziurką oddycham już bez żadnych problemów, natomiast moja lewa dziurka w nosie jest jakby cały czas zatkana. Przy płukaniu nosa nigdy mi nic z niej nie wyszło. Jest to uczucie jakby była gdzieś w środku "napuchnięta". Jak zatkam prawą to ledwo co przelatuje mi powietrzę przez lewą, odnosi się to do wpuszczania i wypuszczania powietrza, więc aktualnie oddycham "tylko" prawą dziurką. Czy jest to normalne? PS: Mam kontrolę w szpitalu ale dopiero pod koniec stycznia bo lekarze powiedzieli że nos może się goić do trzech miesięcy po operacji.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

po operacji przegrody nosowej bardzo często dochodzi do różnego rodzaju powikłań. Najczęściej są to ciężkie do opanowania krwotoki z nosa, które powinny być zatamowane. Po operacji powinno także dochodzić do regularnego oczyszczania nosa i zmiany opatrunków.

Jeżeli opisywany przez Pana łagodny obrzęk w lewej dziurce nosa nie powoduje innych objawów i poważnych trudności z oddychaniem, to raczej nie ma powodów do zbytniego niepokoju. Może się też okazać, że w lewej dziurce oddychanie blokują skrzepy. W takim przypadku nos powinien zostać oczyszczony.

Powinien Pan także pamiętać, że okres rekonwalescencji po septoplastyce nosa może trwać do około 3 miesięcy, dlatego taki stan może utrzymywać się dłużej.

Więcej informacji dotyczących omawianego problemu znajdzie Pan w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-operacji-przegrody-nosowej-majac-zalozone-plastiki-do-jej-utrzymywania-moge-czyscic-nos-za-pomoca-zestawu-fixsin

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postepowac-po-operacji-przegrody-nosowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.