Witam serdecznie!
Zapewne odkrycie, że przyjmowała Pani Euthyrox w tak powiększonej dawce mocno Panią zaniepokoiło.
Zakres referencyjny, jeśli chodzi o TSH (hormon tyreotropowy) jest zależny od wieku i płci pacjenta. Wraz z wiekiem wzrasta poziom TSH z uwagi na postępujące niszczenie tarczycy, a także zmniejsza się zapotrzebowanie na hormony tarczycowe. Dlatego norma TSH dla kobiety 50-letniej wynosi 0,4–5,0 mU/l. Zatem poziom TSH w Pani wypadku nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Jednak ostatecznej oceny może dokonać jedynie specjalista endokrynolog, w oparciu o pozostałe informacje na temat stanu Pani zdrowia, innych przewlekłych chorób, czy przyjmowanych na stałe leków. Nieco informacji na ten temat znajdzie Pani w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy i https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.
Celem farmakoterapii tyroksyną (https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy ) jest doprowadzenie do klinicznej i biochemicznej eutyreozy (czyli optymalnego dla potrzeb organizmu poziomu hormonów). Ważne jest uniknięcie przedawkowania, gdyż hormony tarczycowe mają wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich układów. Monitorowanie TSH pozwala ocenić wpływ przyjętej dawki na osobę i stosownie do tego ją dostosowywać. Przedawkowanie lewotyroksyny prowadzi do objawów nadczynności – mogą być to zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (w tym migotania przedsionków) oraz osteoporoza ze zwiększeniem ryzyka złamań.
Tyroksyna jest eliminowana z organizmu powoli, okres półtrwania leku u zdrowych ludzi wynosi około 7 dni. W przypadku ustalania/zmiany dawki organizm wysyca się hormonami po około 4 tygodniach, wtedy dopiero wyniki badań mogą być wiarygodne. Zatem, jeśli przyjmowała Pani powiększoną dawkę 3 tygodnie, to po powrocie do poprzedniej właściwej dawki potrzebny jest znów ponad miesiąc czasu, by wiarygodnie ocenić poziom TSH. Badanie wykonane w tej chwili należy interpretować z dużą ostrożnością.
Bardzo trudno jest ocenić, czy i jakie skutki poniósł Pani organizm z przyjmowania większej ilości hormonów, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa, warunkowana ogólnym stanem Pani zdrowia - proponuję omówić ten temat z lekarzem endokrynologiem. Ponieważ czas oczekiwania na wizytę może być dłuższy, warto wykonać badania od razu, a potem jeszcze raz za około 4 tygodnie od powrotu na poprzednią dawkę leku.
Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego moje TSH jest tak wysokie po usunięciu tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki wynik TSH 36-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka może być przyczyna takiego poziomu TSH? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak mam dalej postępować przy tym poziomie TSH? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy TSH na takim poziomie u kobiety jest odpowiednie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te wyniki badań podczas stosowania Euthyroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy takim tsh można zajść w ciążę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki wynik TSH nie utrudni zajścia w ciąże? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki badań tarczycowych są prawidłowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić przy tym poziomie TSH? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę
Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest
Przyjmowała hormon tarczycy na odchudzanie. "Konsekwencje będą się za nią ciągnęły do końca życia"
Endokrynolog Szymon Suwała alarmuje, że hormony ta
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u