Jak postępować w przypadku stwierdzenia niskiego położenia prawego migdałka móżdżku?

Witam serdecznie u mojego 30 letniego syna stwierdzono niskie polozenie prawego migdalka mozdzku.Co wg konsultacji neurochirurga wymaga dalszej obserwacji wobec braku objawow klinicznych zespolu Arnolda Chieriego.Ma straszne bole glowy co jakis czas,nie ciagle.Nawet dzisiaj wypisujac go ze szpitala po powrocie do domu musial znowu wziac leki przeciw bolowe.Jestem matka i strasznie sie martwie co bedzie dalej.Syn ma pesemistyczne nastawienie do tego,ze wyzdrowieje.Jest sprawnym,uprawiajaca osoba sport.Nie pali nie pije i chce bardzo zyc,a te silne bole nie pozwalaja mu funkcjonowac.Czy jest jakas mozliwosc konsultacji z jaikms specjalista,ktory zajalby sie tym specjalistycznie i wylacznie.Czy sa jakies kliniki,moze prywatne i pewnie kosztowne,ale z tym sobie moze jakos sobie poradzimy wspolnie.Pozdrawiam i prosze o porade,zrozpaczona matka.Dziekuje i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nawet jeśli u syna potwierdzi się diagnoza zespołu Arnolda-Chiariego, to najważniejsze, aby był pod opieką kompetentnych lekarzy - przede wszystkim o specjalności neurochirurgicznej. Niestety znaczna osób dolegliwościami bólu głowy wskazuje, że wysiłek fizyczny – w tym uprawianie sportu – wzmacnia rozpierający ból głowy. Przy tym schorzeniu czasem niewielka zmiana niektórych nawyków (np. rezygnacja z biegania, jazdy konnej lub podnoszenia ciężkich rzeczy) powoduje znaczne wycofanie się objawów. Warto zapisywać, w jakich okolicznościach pojawia się ból i co poprzedza jego występowanie.

U wielu chorych ulgę w bólach głowy przynosi wykonanie operacji odbarczenia podpotylicznego, jest to częsta operacja wykonywana przy silnych objawach zespołu Arnolda-Chiariego realizowana w Polsce w ramach usług NFZ. U niektórych pacjentów operacja zatrzymuje postępy choroby, część dolegliwości może się cofnąć. Znający schorzenie neurochirurg z pewnością dobrze pokieruje leczeniem tej rzadkiej malformacji, a decyzja o operacji jest podejmowana najczęściej przez zespół medyków.

Zachęcam do przeczytania artykułów dotyczących bólu głowy i sposobów radzenia sobie z nim:

https://portal.abczdrowie.pl/pulsujacy-bol-glowy-przyczyny-metody-niekonwencjonalne

https://portal.abczdrowie.pl/szybkie-sposoby-na-bol-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.