Jak powinna postępować rodzina po powrocie osoby, która spędziła rok w szpitalu psychiatrycznym?

Jak powinna postępować rodzina po powrocie córki, która przebywał 12 miesięcy w szpitalu psychiatrycznym? Witam i bardzo proszę o pomoc! Dziewczyna, lat 34, próbowała zabić swojego ojca po powrocie z zagranicy, gdzie prawdopodobnie zachorowała, sąd ją uniewinnił, a rodzina nie chce jej przyjąć do domu rodzinnego - jak i czy w ogóle ich przekonać jakich użyć argumentów? Zmartwiona

Witam!
Choroba psychiczna w połączeniu z agresywnym zachowaniem może wywoływać obawy i lęk u rodziny chorej. Z drugiej strony jest to osoba, która tym bardziej potrzebuje wsparcia i pomocy bliskich.
Warto rozmawiać z bliskimi i edukować ich na temat problemu tej osoby. Zaburzenia psychiczne mają różnoraki charakter i objawy. Zwykle lęk i uprzedzenia przed takimi osobami jest związany z niewiedzą i stereotypowym myśleniem, na który wpływ ma kultura masowa i kulturowo utrwalone "zabobony".
Można całą rodziną udać się do lekarza psychiatry lub psychologa, który będzie mógł wyjaśnić, na czym polega problem i jak przyjąć taką osobę. Zwykle leczenie farmakologiczne, pobyt w szpitalu oraz uczestnictwo w terapii pozwalają złagodzić przebieg choroby i przywrócić choremu równowagę wewnętrzną. Myślę, że w tym wypadku najważniejsza jest edukacja reszty rodziny na temat tego konkretnego zaburzenia oraz możliwości pomocy tej osobie.

Pozdrawiam