Jak nie obwiniać się za depresję i szpital psychiatryczny?

Wstydzę się, że byłam w szpitalu psychiatrycznym i że ktoś mógł się z rodziny dowiedzieć. Oni takich ludzi nie rozumieją i by mogli mnie krytykować, co ja z siebie robię itp. Akurat w ten dzień, co przyjechała do mnie karetka miała przyjść rodzina, przyszli jak już byłam w szpitalu, ale mogli przyjść wcześniej i wszystko wiedzieć. Jak nie zadręczać się pytaniami i myślami co by było, gdyby wiedzieli o szpitalu itd.?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Brak zrozumienia u rodziny dla kogoś kto boryka się z problemami psychicznymi wiąże się z dodatkowym obciążeniem psychicznym i nie wpływa korzystnie na osobę cierpiącą.
Poczucie wstydu, brak akceptacji i zrozumienia dla samej siebie też niekorzystnie wpływa na stan psychiczny. Zaburzenia psychiczne należy traktować z takim samym podejściem jak do grypy czy bólu brzucha. Niestety społeczeństwo wciąż jest nie wyedukowane  i wiele osób w takich sytuacjach nie znajduje zrozumienia.
Myślę, że Pani obawy mogą wynikać ze złych relacji z rodziną, brakiem zaufania do nich, niepewności siebie, brakiem wsparcia.
Jeśli rodzina się już np. dowie o tym to powinna wspierać chorego i pomagać mu. Wszelka krytyka osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne tylko z tytułu ich występowania jest niedopuszczalna.
Proszę potraktować swoje problemy ze zrozumieniem i ewentualnie wytłumaczyć rodzinie na spokojnie swoją sytuacje, podzielić się cierpieniem. Ich arogancja może wynikać z braku wiedzy i lęku przed czymś tak specyficznym i nieznanym jak zaburzenia psychiczne.
A może rodzina wcale by tego nie krytykowała lecz dala zrozumienie?
Pozdrawiam