Znęcanie się starszej osoby nad rodziną

Znęcanie sie osoby starszej 85 lat nad rodzina.Czy można coś z tym zrobić. Były alkoholik prowadzi gospodarstwo domowe z rożnymi rezultatami ,finansami swoimi zarządza manipulując rodzine i osoby obce.Malzonke swoją zdominował i doprowadził do schizofremi 35lat temu.Jest chory na rożne schorzenia ,lekarzom mówi co maja robić.

Witam,

rodziny które zmagają się ze sprawcą przemocy, ważne jest zgłaszanie policji każdego epizodu przemocy. Policja prawem jest zobowiązana do ochrony ofiar przemocy.
Działania policji wiążą się z:
1.podjęciem interwencji wobec zgłoszenia,
i sporządzaniem notatki urzędowej opisującej przebieg zdarzenia
2. Interwencja może prowadzić do zatrzymania osoby stosującej przemoc, zagrażającej życiu i zdrowiu innych osób w rodzinie,
3. Rozpoczęciem postępowania przygotowawczego przeciwko osobie stosującej przemoc

Ważne jest zbieranie dowodów wskazujących na stosowanie przemocy które pozwolą na przeprowadzenie dochodzenia policyjnego, prokuratorskiego i sądowego.
Ułatwieniem jest procedura "Niebieskiej Karty" którą może założyć policja, ośrodek pomocy społecznej, szkoła itp.
Procedura ta sprawia, że dzielnicowy jest zaangażowany w systematyczne wspieranie rodziny doświadczającej przemocy.
Dodatkowo ważnym jest złożenie wniosku zgłaszającego problem do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wniosek powinien opisywać sytuację którą Pani opisuje.
Może Pani również dokonać takiego samego zgłoszenia o zaistniałej sytuacji do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, lub Ośrodka Pomocy Społecznej - w ten sposób rozpocznie się procura pomocowa w Interdyscyplinarnym zespole do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który ułatwi Pani kontakt ze specjalistami: psycholog, prawnik, pracownik socjalny.
Może Pani również poszukać wsparcia w Centrach Interwencji Kryzysowej obejmujących swoim zasięgiem rejon zamieszkania.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

Witam,
żyjąc w rodzinie mamy zwykle tendencje do chronienia jej członków z tego względu często trudno jest osobom z nią związanym podjąć działania skutkujące prawnymi konsekwencjami. Pani pytanie jest bardzo ogólne, nie rozumiem bowiem, czy opisywana sytuacja rodzinna dotyczy Pani, czy innych osób. Jeśli martwi się Pani o jakąś bliską Pani (ale nie własną) rodzinę proszę pamiętać, że również będąc świadkiem niewłaściwych postaw w rodzinie ma Pani prawo zgłosić sytuację odpowiednim organom ścigania. Jeśli też w kręgu bliskich Pani osób słyszała Pani o takich trudnościach warto wskazać im na możliwości działania w takich sytuacjach. Polecam publikacje i informacje zamieszczone na portalu Niebieska Linia.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl