Jak powinno przebiegać leczenie depresji u mojej dziewczyny?

Witam serdecznie, jestem w szczęśliwym związku z moją dziewczyną, niedawno stwierdzono u niej depresje. Bardzo proszę o pomoc i przeczytanie wszystkiego co tutaj napisze.. Nie ma jakiś silnych objawów, czasami lęki w szkole potrafi się rozpłakać na przedmiocie który jest dla niej trudny, w tym wypadku tylko matematyka, popłakać po prostu ze stresu, ale to nie tak, że za każdym razem - tylko co jakiś czas, odkąd mnie poznała jest o wiele lepiej, nie płacze tak często, bardzo często się śmieje i jest nam dobrze. Jednak najbardziej obawia mnie branie leków, nie wiem jak się dokładnie one nazywają na leczenie depresji, ale czytałem troche o tym i niektóre mają w sobie takie objawy jak całkowite stłumienie emocji, brak zaangażowania w związek, niechęć do partnera. Jestem osobą dosyć uczuciową, takie coś mnie zniszczy, nie chce żeby zaczęła ich brać, czy każde leki przepisane przez psychiatrę tak działają? Wiem, ze to zalezy od osoby, ale jednak. Czy jeżeli powie psychiatrze, że nie chce w żadnym stopniu takich objawów, żeby wyeliminować leki które tak działają, to to pomoże? Naprawdę zależy nam na tym, żeby całkowicie takich objawów uniknąć, to zniszczy związek..będę załamany. Druga sprawa, jeżeli takie objawy miały by miejsce, czy po odstawieniu tych leków po jakimś czasie oczywiście wszystko by wróciło do normy, tak jak przed braniem? Niemożliwe, że efekt stłumienia emocji był na zawsze po rozpoczęciu leczenia. Bardzo proszę o pomoc, ciągle o tym myśle..

Dzień Dobry Panu,

Ucieszyło mnie, że tak analitycznie oraz refleksyjnie podszedł Pan do leczenia farmakologicznego Pana Dziewczyny.
I słusznie!

Domniemane prawdopodobieństwo wystąpienia/natężenia objawów ubocznych, które Pana zaniepokoiły, jest zależne od dawki farmaceutyku oraz czasu jego aplikacji.
Obecnie jest wiele dostępnych środków przeciwdepresyjnych nowszej generacji, które skutkują słabo zauważalnymi objawami ubocznymi..., jednak one pojawiają się..
Leczenie wyłącznie farmakologiczne prawie wcale nie daje oczekiwanych efektów.
Zachęcam do rozmowy na powyższy temat z Lekarzem prowadzącym Pana Dziewczynę, celem rozwiania obaw.

Najbardziej komplementarną formą terapeutyczną byłoby podjęcie psychoterapii, najlepiej poznawczej (równolegle z zaleconą farmakoterapią).
Wiele Osób jest przekonanych oraz wierzy w to, że koniecznie trzeba brać leki p/depresyjne, jeżeli jest się w depresji.
Według mojej opinii, psychoterapia, pod okiem Terapeuty może dać oczekiwane efekty.
W przypadku ewentualnego nawrotu celowa bywa terapia podtrzymująca.
Istotnym w psychoterapii jest, by jej nie przerywać - aż dojdzie do wyleczenia.
Proces terapeutyczny jest procesem wymagającym czasu/cierpliwości/zaangażowania oraz aktywnej współpracy z Terapeutą.
Skutkiem ubocznym terapii bywa ... poprawa jakości życia oraz spełnianie się po swojemu, czego serdecznie Panu i Pana Dziewczynie życzę.

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605