Jak pozbyć się takich myśli po rozstaniu?

Witam. Stało się coś dziwnego - mój partner wyzwał mnie na koniec związku, posadził o niedojrzałość i ukrywanie jakiejś choroby. Sam ma depresje i jest byłym alkoholikiem. Próbował wmówić nawet schizofrenie. Na moje zdziwienie i zaprzeczanie powiedział, że to przykre, że nie zdaje sobie z tego sprawy i oczywiście zaczął używać niemiłych zwrotów typu "odwal sie". Czuję się okropnie, bo nie zrobilam nic źle, a kłótnie, które niby wszczynalam były po prostu roznica gustów. Gdy powiedziałam, że czegoś nie lubię lub coś innego wolę- to nazywał to kłótnia i bukwersowal go moj brak czasu (no pracuje, wiec nie moge siedziec 24h przy nim). Noszę fatalne uczucie w sobie, że coś że mną nie tak, a zwłaszcza, że to on ma wysokie stanowisko w pracy i poszanowanie ludzi. Jestem młodsza o 5 lat. Jak wyzbyć się myśli, które mam zaszyte? Tak trudno jest mi żyć z myślą, że ktoś mnie naobrazal, namawiał setki bzdur i wymienił na kolejne 10 kobiet. Po rozstaniu odkryłam, że spotyka się co chwilę z nową kobieta...
KOBIETA, 31 LAT 8 miesięcy temu

Witam Panią

Wchodząc w bliski związek z drugą osobą wydaje nam się,

że nasza miłość wystarczy, żeby nasz związek był szczęśliwy.

Niestety, czasami zdarza się inaczej i zamiast wsparcia i miłości

kłótnie, wzajemne poniżanie i cierpienie.

Zachowanie Pani partnera, manipulacje, poniżanie i obarczanie Pani

winą uderzyło w Pani godność i znacznie obniżyło Pani poczucie własnej

wartości.

Zachwiane zostało Pani poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego teraz towarzyszy Pani niepewność, wstyd, a nawet lęk.

Powinna Pani wiedzieć, że uległa Pani emocjonalnej manipulacji.

Partner, chcąc ukryć swoje wady, przewinienia i nieodpowiednie zachowania,

stosował wobec Pani przemoc psychiczną, wprowadzając Panią w stan

dezorientacji i zwątpienia wmawiając Pani chorobę psychiczną.

Jest to rodzaj manipulacji zwany gaslightingiem.

Zamieszczam link do jednego z artykułów na ten temat:

https://www.superego.com.pl/gaslighting-co-to-jest/

Upokarzające, traumatyczne doświadczenia doznane od osoby,

którą darzyła Pani uczuciem i zaufaniem sprawiły, że straciła Pani

też wiarę w to, że zasługuje Pani na miłość, inaczej mówiąc,

zawalił się cały Pani świat.

Poczucie smutku, rozczarowania, żalu i przygnębienia są naturalnymi

emocjami po rozstaniu z bliską osobą.

Z upływem czasu emocje i przykre uczucia związane z rozstaniem

powinny stopniowo słabnąć.

Wiem, że teraz trudno jest myśleć o nowym związku, ale jest to dobry

czas na zadbanie o siebie, na aktywność i robienie tego, na co wcześniej

brakowało czasu, a także na spotkania z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi.

Warto też zadbać o własny rozwój intelektualny, emocjonalny i duchowy.

Jeżeli jednak proces adaptacji do tej trudnej i bolesnej sytuacji będzie

nadmiernie się przedłużał, a ból i emocje będą wciąż ,,żywe”,

jak tuż po rozstaniu, to zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,

podczas której wzmocni Pani poczucie własnej wartości,

odzyska Pani równowagę wewnętrzną, poczucie bezpieczeństwa

a także pogodzi się Pani z przeszłością i odzyska radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/