Jak pozbyć się tego wirusa z organizmu?

Witam. W badaniach wyszło, że żona ma wirus hpv. Zapewne ja jako maz mam to również (na co wskazują objawy). Niezależnie od kwestii kto miał to pierwszy - czy by pozbyć się to.z organizmu należy powstrzymać się od jakichkolwiek kontaktów intymnych między nami? I jeśli tak to jaki czas moze dac pewność?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wirus HPV jest wirusem niezwykle powszechnym, z czego większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak również często nie ma świadomości bycia nosicielem wirusa. Szacuje się, że ponad połowa ludzi na świecie chociaż raz zaraziła się wirusem brodawczaka ludzkiego. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi.

Jest bardzo zaraźliwy, więc z pewnością również i Pan został zakażony, skoro zdiagnozowano go u żony. Natomiast niekoniecznie musi dawać objawy – to zależy od typu wirusa i tego, gdzie się umiejscowi. Groźne są zwłaszcza typy onkogenne (odpowiedzialne m.in. za raka szyjki macicy), a szczególnie uważać powinny osoby o obniżonej odporności.

W przypadku gdy wirus manifestuje swą obecność przez kłykciny kończyste, kurzajki czy raka lub jakieś dolegliwości, leczenie jest konieczne, w innych wypadkach organizm może poradzić sobie sam z patogenem, ale może to trwać nawet kilka lat. Więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-ludzki-objawy-leczenie-zapobieganie.

Jeśli obawia się Pan wirusa, proszę się zgłosić na badania – jeśli ich wynik oraz doskwierające Panu dolegliwości potwierdzą HPV, należy rozpocząć leczenie równolegle z żoną. Powstrzymywanie się od bliskich kontaktów niewiele zmieni, więc nie musi się Pan obawiać – natomiast istotne jest, by oboje Państwo podjęli leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.