Jak pozbyć się zatrzymanej wody z organizmu?

Witam , Pytanie do lekarza Gastrologa lub Dietetyka . Problem z brzuchem. Trenuję znam podział na białko,węgle,tłuszcze i odżywiam się zdrowo tak w skrócie .Problem jest taki że nie mogę pozbyć się no nie wiem wody z brzucha czy cokolwiek to jest bo na pewno nie tłuszcz . Co jakiś czas wywala mi go tak jak by chciał wybuchnąć a jem tak samo i nie mogę tego wczuć od czego.Robiłem aeroby do tego cross fit dieta skokowa schudłem 12 kg.I dalej ten brzuch jest o co chodzi ?

Pana pytanie jest trochę mało sprecyzowane. Co ma Pan na myśli, mówiąc wywala ? Czy Pana masa ciała jest w normie?
Możliwe, że są to wzdęcia lub reakcja po spożyciu określonych pokarmów.
Proszę obserwować swój organizm i dietę- możliwe, że objawy występują częściej po spożyciu określonych pokarmów. Korzystne będzie prowadzenie dziennika dietetycznego i zapisywanie reakcji na pokarmy. Paradoksalnie, to zbyt mała ilość wypijanej wody powoduje powstawanie opuchlizny. Im mniej pijemy, tym bardziej zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w organizmie. Dlatego proszę dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu- zazwyczaj zaleca się wypijanie 8 szklanek wody dziennie małymi łykami.
Jedzenie warzyw i owoców w formie surowej również może pomóc- szczególnie tych bogatych w potas które utrzymują równowagę osmotyczną.
Prócz tego możliwe, że spożywa Pan zbyt dużo soli i jej nagromadzenie powoduje wiązanie wody w organizmie. W tym wypadku trzeba ograniczyć solenie. Tak czy siak korzystne będzie wymienienie zwykłej soli na sól morską, himalajską lub o obniżonej zawartości sodu.
Wskazane jest też picie naparów ziołowych, np. herbaty z pokrzywy.

Mam nadzieje, że chociaż trochę Panu pomogłam.
Pozdrawiam:)

Dzień dobry,

W znacznym stopniu zgadzam się z panią Mgr. Bas. Najlepszą metodą będzie zapisywanie sobie przez kilka dni dzienniczka spożywanych potraw i wypijanych płynów (godziny, pojadanie, ilości), obserwacje swojego organizmu, po którym posiłku/ produkcie występują wzdęcia. Czy zauważył Pan u siebie jeszcze inne niepokojące objawy (biegunki, senność, drażliwość, stany przygnębienia, spadki energii, wypadanie wosów)? Przyczyn można doszukiwać się oczywiście w glutenie, laktozie lub FODMAP (fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz alkohole polihydroksylowe, które fermentując w przewodzie pokarmowym). Jeszcze pytanie czy spożywa pan dodatkowo leki/ suplementy diety i czy na 'wywalanie brzucha' może mieć wpływ reakcja stresowa?

Pozdrawiam, Gosia Jezierska

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Podsumowując powyższe odpowiedzi. Najkorzystniej poświęcić kilka dni na prowadzeniu dzienniczka żywieniowego, w którym to będzie Pan zapisywał wszystko co było jedzone, wypijane i rodzaj treningu.
Przydatna będzie analiza składu ciała, najbardziej segmentowa.
Przyczyn tej dolegliwości, jest wiele. Mogą być to zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogeny, kortyzol), mikroflory jelitowej, a także alergie i nietolerancje pokarmowe- bardzo częste wśród osób intensywnie trenujących.
Najpierw trzeba znaleźć przyczynę, a następnie doprać odpowiednie postępowanie dietetyczne i wspomaganie naturalnymi środkami. Dlatego, też zachęcam udać się do specjalisty i wspólnie ustalić plan działania.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Dieta redukcyjna sposobem na wyrzeźbione ciało.
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-redukcyjna-sposobem-na-wyrzezbione-cialo.html?c=9

Witam Pana,

brzuch często jest najtrudniejsza partią ciała do wymodelowania. Dieta powinna być "mocno dopięta", nie może w niej być produktów przetworzonych, bogatych w sól. Zalecam picie dużej ilości czystej wody ok 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pana organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pana przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Ważne jest również aby w Pana codziennym jadłospisie była zdrowa żywność, Proszę wybierać produkty naturalne o jak najkrótszym składzie.
Codzienna dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk