Jak pracować nad sobą w depresji?

Dzień dobry, Zanim przejdę do pytania w skrócie opiszę rozwój całej sytuacji, z którą mój mąż nie może sobie poradzić. W wakacje gdy byłam za granicą, mąż mnie zdradził (był z kolegami w barze, upił się i stało się) - na początku sierpnia. Po moim powrocie ukrywał się z tym, ale chyba wyrzuty sumienia nie dawały mu spokoju i miał kilka spotkań z psycholog, która stwierdziła u niego zaburzenia lękowe - mąż bardzo bał się, że się dowiem od osób trzecich. Niestety spotkania te nie przynosiły skutków i na początku listopada wylądował w szpitalu psychiatrycznym na psychoterapii grupowej. Mąż od początku twierdził, że ma depresję. Po dwóch tygodniach nie wytrzymał, wypisał się na własne żądanie i wrócił do domu; wtedy przyznał się do zdrady. Od 15 listopada przyjmuje 1 dziennie C***. Widoczne były naprawdę duże poprawy. Stany lękowe mu minęły i funkcjonuje normalnie - chodzi do sklepu, do szkoły po córki, jeździ samochodem. Tydzień temu był na wizycie w przychodni i pani psychiatra stwierdziła, że wszystko jest OK - ma tylko brać się za siebie. Od poniedziałku mąż jest bardzo przygnębiony i poszedł wczoraj ponownie do pani doktor, która stwierdziła, że mąż ma depresję i musi nad sobą pracować. Mąż się totalnie załamał i nie wie czy to wytrzyma. Czy jest to normalne, że po widocznej poprawie (kilkudniowej) w funkcjonowaniu jest nawrót depresji i to tak ciężki. Czy to będzie się powtarzać? I najważniejsze pytanie - na czym polega praca nad sobą w depresji?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Depresja jest chorobą, która wymaga wsparcia ze strony najbliższych osób. Jeśli dobrze rozumiem, Pani mąż zaczął chorować na depresję po zdradzie. W tym przypadku poczucie winy i lęk, że dowie się Pani o tym, mogły uruchomić w nim silną reakcję lękową, a także depresję.
Proszę pamiętać, że depresja oprócz obniżonego samopoczucia fizycznego objawia się również poprzez "smutne" myśli, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań. Być może Pani mąż obawia się, że jak już zostanie "wyleczony" to postanowi Pani odejść od niego? Ważne jest, abyście dużo Państwo rozmawiali, a przede wszystkim wyjaśnili sobie tamtą sytuację, która spowodowała problemy.
Regresja w chorobie jest naturalna, ale proszę również pamiętać, że jej przyczyną może być nagłe odstawienie leków. Dlatego ewentualne przerwanie farmakoterapii powinno odbywać się pod okiem lekarza, który stopniowo będzie zmniejszał dawkę. Proponowałabym również, abyście Państwo skorzystali z psychoterapii, ponieważ podczas niej mąż będzie mógł pod okiem specjalisty przepracować swoje lęki.
Pyta Pani na czym polega praca nad sobą w depresji? Dużo zależy od wsparcia najbliższych, przede wszystkim proszę pamiętać, że depresja jest chorobą, tak jak grypa i należy zażywać leki. Tak jak od chorego na grypę nie wymagamy, aby na siłę podnosił się z łóżka, tak u osoby z depresją musimy uszanować jej prawo do dnia w łóżku. Z czasem należy mobilizować do osobę do pomocy, ale jej uczestnictwo w życiu musi być adekwatne do swoich możliwości. Błędem jest mobilizowanie ludzi z depresją do np. samodzielnego załatwienia spraw na poczcie, jeżeli samo wyjście wywołuje u nich lęk. Sukcesem niech będzie poranna toaleta, pomoc przy obiedzie, etc. Z czasem te wymagania same będą rosnąć. Psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią powinna przynieść pożądany efekt.
Pozdrawiam