Jak prawidłowo zdiagnozować przyczynę zawrotów głowy?

Dzień dobry od ok 2 miesięcy męczą mnie zawroty głowy, uczucie życia w nie swoim ciele cierpię na bezsenność a po porannym przebudzeniu mam straszny ból mięśni całego ciała. Dodatkowo występuje u mnie wysoki puls spoczynkowy sięgający nawet 90. Ciśnienie mam w normie. Podczas badania na SOR zarówno morfologia jak i to nic nie wykazały oprócz minimalnych zaników kory mózgowej. Po przeprowadzeniu badania laryngologicznego również nic nie wykazało. Martwię się bardzo co mi może dolegać. Jakie badania powinienem wykonać dodatkowo i czy tk wykazało by jakieś zmiany w głowie. Bardzo się boje proszę o odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Pańskie objawy, takie jak zawroty głowy, uczucie życia w nie swoim ciele, bezsenność, ból mięśni oraz wysoki puls spoczynkowy, mogą być bardzo niepokojące i stresujące. Rozumiem, że martwi się Pan o swoje zdrowie, zwłaszcza po licznych badaniach, które nie przyniosły jednoznacznych odpowiedzi.

Symptomy, które Pan opisuje, mogą mieć różnorodne przyczyny. Wysoki puls i bezsenność mogą być związane z problemami hormonalnymi, takimi jak nadczynność tarczycy. Zawroty głowy i uczucie nierealności mogą mieć podłoże neurologiczne lub psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy depresja. Ból mięśni może być wynikiem napięcia nerwowego, problemów metabolicznych lub niedoborów witamin.

W związku z powyższym warto, by rozważył Pan dodatkowe badania i konsultacje. Kontakt z endokrynologiem i wykonanie badań hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) może być pomocne. Wizyta u neurologa i rozważenie wykonania tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) pomogą dokładniej zbadać zmiany w korze mózgowej. Konsultacja z psychiatrą może pomóc ocenić ewentualne zaburzenia lękowe lub depresję, które mogą wpływać na fizyczne samopoczucie. Dobrze byłoby także rozważyć badania na obecność niedoborów witamin i minerałów, takich jak witamina D, witamina B12, magnez, które mogą wpływać na ogólne samopoczucie i ból mięśni.

Zachęcam Pana do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć więcej informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

- https://portal.abczdrowie.pl/jakie-badania-profilaktyczne-warto-wykonywac

- https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie

- https://portal.abczdrowie.pl/na-bezsennosc-leki-antydepresyjne

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.