Jak przygotować się do badania poziomu glikemii?

witam według różnych portali jakie przeglądałem wynik glikemii po posiłkowej powinien wynosić mniej niż 140. Jednak nigdzie nie znalazłem informacji o posiłku tzn jeśli np na sniadanie zjem same jajka z jakimś warzywem to wydaje mi się logiczne że wynik będzie niższy niż gdybym zjadł np 100g płatków owsianych na mleku? Jaki powinien być ten posiłek aby było to wiarygodne. Pozdrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, jeżeli ma Pan mieć wykonany test OGTT gdzie po 2h od wypicia 75g glukozy wynik powinien byc właśnie ponieść 140mg/dl to powinien przyjść Pan na badanie na czczo. Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

dokładny wynik daje badanie poziomu cukru po doustnym obciążeniu glukozą.

Pozdrawiam serdecznie

Przygotowanie do badania glikemii w punkcie diagnostycznym, badanie powinno być na czczo.
Przygotowanie do badania test obciążenia glukozą.

- pacjent musi być zdrowy (choroba, przeziębienie, antybiotyk - min. 10 dni odstępu po nim, biegunka - powinno się odłożyć badanie/może zaburzyć pomiar)

- conajmniej 3 dni musi być stosowana normalna dieta - tzn. nie odbiegająca od codzienności (np. nie po wigilii, świętach, sylwestrze), weselu i innej imprezie gdzie zje się np. więcej, więcej słodyczy

- na badanie idziemy po przespanej nocy, na czczo

- po pierwszym pobraniu krwi jest podawany roztwór z glukozą trzeba go wypić, nie dodajemy żadnej cytryny i innych rzeczy, nie rozcieńczamy napoju bo słodki.

- miedzy wypiciem napoju a 120 minutą nie pijemy również wody, nawet jeśli to jest zwykła woda, nic nie jemy

- między kolejnymi badaniami nie wychodzimy z laboratorium, nie spacerujemy, nie robimy zakupów i nie załatwiamy różnych spraw - może to zaburzyć pomiar. Najlepiej wziąć książkę czy gazetę i w spokoju czekać :)