Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie witaminy D3 a przygotowanie

Dzień dobry, chciałbym zapytać w jaki sposób powinienem przygotować się do badania witaminy D3 w organizmie? Od 3 miesięcy suplementuję się właśnie witaminą D3, teraz dostałem od reumatologa skierowanie właśnie na badanie krwi na tę witaminę. Chciałbym zapytać jak długo przed badaniem witaminy D3 powinienem odstawić tabletki zawierające tę substancję? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie i wpływ na wynik badania czy pozostaje bez znaczenia? Obawiam się, że jeśli np. dzień przed badaniem przyjmę tabletkę to badanie witaminy D3 nie będzie wiarygodne, ponieważ wynik substancji będzie zawyżony. Czy powinienem odpowiednio wcześniej odstawić przyjmowany preparat czy jednak nie ma to znaczenia? I jeśli ma to jak długo przed badaniem witaminy D3 powinienem odstawić tabletki? Z góry dziekuję za odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Badania krwi - hematokryt

Oznaczanie hematokrytów to badanie objętości osocza do objętości komórkowych głownie krwinek czerwonych (erytrocytów). Jednym z objawów wzrostu HCT jest nadkrwistość . Więcej o HCT opowie lekarz Łukasz Kowalski.

W ogóle to badać 25OHD to nieczynny metabolit = szkoda pieniędzy
to chwyt reklamowy
poziom ważny do badan epidemiologicznych nie do diagnozy lub leczenia

Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Naukowo i zawodowo ukierunkowany na problemy diagnozowania i leczenia chorób układu kostnego, w tym rzadkich chorób kości. Współzałożyciel Polskiej Fundacji Osteoporozy
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy