Jak radzić sobie z silnym bólem menstruacyjnym?

W 2 pierwszych dniach miesiączki bardzo boli mnie brzuch. Potem mija mam tez skurcze Czasem w moczu est krew tylko w trakcie okresu. Nie pomagają żądne leki bez recepty. Tak jakby krew menstruacyjna płynęła z trudem Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku opisanych przez Panią dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza ginekologii. W trakcie badania ginekologicznego i na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem specjalista będzie mógł dokładnie ustalić przyczynę Pani problemu. Być może wskazane też będzie rozszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania specjalistyczne, np. usg narządów rodnych.

Zaburzenia miesiączkowania mogą bowiem pojawić się pod wpływem różnych czynników. Często są to gwałtowna zmiana diety, długotrwały stres albo stosowane leki. Czasami tego typu objawy wynikają również ze schorzeń narządów intymnych. U niektórych kobiet takie dolegliwości są spowodowane przez zaburzenia hormonalne. Możliwe, że dla pełniejszego obrazu lekarz zleci Pani dodatkowe badania hormonów. Być może warto skonsultować się dodatkowo z lekarzem endokrynologii.

Problemy z miesiączkowaniem mogą towarzyszyć także innym schorzeniom, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Po szybszym rozpoznaniu problemu lekarz będzie mógł wdrożyć najlepsze metody leczenia. Do czasu wizyty u lekarza w przypadku silnego bólu brzucha tymczasową ulgę mogą przynieść leki rozkurczające dostępne w aptece bez konieczności okazania recepty.

Więcej o zaburzeniach miesiączkowania przeczyta Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposoby-na-silne-bole-menstruacyjne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-tak-cierpie-podczas-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bardzo-silne-bole-menstruacyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.