Jak radzić sobie z silnym lękiem przed dentystą?

Witam. Mam 29 lat, Cierpie na dentofobie – Mam wysypisko w buzi, dolna szczęka to koszmar same odłamki zębów wystających z dziąseł. Jedynie przednie kilka zębów sa zdrowe, górna szczeka podobnie – z tym że przednie zęby nie nadaja się do totalnie niczego gdyż są pękniete. Częste zapalenia, spucniete dziąsła – cieżko cokolwiek zjesc a usmiechnąć sie – wstyd. Nie jem slodyczy, nie cukrze.. po prostu one mi sie zepsuły przez leki które biorę i musze brać. Nie wiem co mam robić, Boje sie uderzyc do gabinetu dentysty – na narkoze prywatną mnie nie stać.. obawiam się ze pozostaje mi usunięcie u chirurga stomat. 80 % uzębienia i kupienia jakieś protezy... ale kolejna obawa – brak narkozy u chirurga mnie odpycha. Nawet konsultacja daje mi do myslenia tyle co obraz chorego dentysty ktory mówiać ze tylko sprawdzi to bierze wierła wierci albo dziubie mi tymi narzędziami.. Pytanie do was, drodzy ... jak mi pomóc ?

Witam Pana. Dziękuję i gratuluję, że ośmielił się Pan napisać do ABC Zdowie o swoich problemach. Proponowałabym aby w internecie poszukał Pan relaksu i muzyki relaksacyjnej i aby Pan często tego słuchał tak, aby się wyciszyć i dawać energii na lęki, które Pana obecnie opanowały. Techniki dentystyczne coraz bardziej są doskonałe, znieczulenia również, więc proszę nie dawać energii swojej na lęki, lecz spotkać się z dentystą, który pomoże Panu i pokieruje dalsze leczenie Pana uzębienia. Ważny jest pierwszy krok. Im dłużej będzie Pan rozwijał w sobie lęki, tym bardziej będą one Pana opanowywać. Życzę podjęcia szybkiej odpowiedniej decyzji. Im dłużej Pan zwleka, tym trudniej będzie podjąć decyzję i spotkać się z dentystą. Pozdrawiam Pana serdecznie. Alicja Jankowska.