Lęk przed dentystą a stan zapalny zęba

Witam . Mam na imię Angelika mam 26 lat .Strasznie boje sie dentysty a mam do usuniecia martwy korzen zeba który zżera pruchnica i mam stan zapalny. Narazie nie boli ale to kwestia czasu . Dziąsła troche mi napuchloi chyba mam rope. Boje sie ze zabieg będzie bolesny ten strach mnie paraliżuje jak sobie z tym poradzić? Dodam ze choruje na sm i przyjmuje zastrzyki z interferonem i do tego ten chory korzeń to nie wróży nic do dobrego. Proszę o pomoc . Jak sie przestac bać? Z góry dziękuję

Pomocne może być skupienie na celu działania (zdrowie i samopoczucie po zabiegu), praca z wizualizacja (wcześniejsze wyobrażenie sobie całej procedury), konkretne zaplanowanie a nawet omówienie ze specjalistą możliwości ułatwienia zabiegu (znieczulenie, wybranie najlepszej dla Pani pory dnia itp), ewentualnie praca z relaksacją. Są to jednak doraźne sposoby. Całościowo zachęcam do spotkania z psychologiem i pracy nad przyczynami nadmiernego lęku przed dentystą, a także nad możliwościami budowania poczucia bezpieczeństwa w takich sytuacjach.