Jak radzić sobie z tymi objawami nerwicy lękowej?

Witam jestem kobietą mam 28 lat choruje na nerwice lękową z napadami paniki od jakiegoś czasu przestałam brać leki lekarz przepisał mi dia ze pan ponieważ nie odczuwałam złych ataków paniki oraz czułam że moje objawy się trochę polepszyły aż sama byłam w szoku że tak dobrze ostatnio się czuję obecnie czekam na terapię u lekarza psychologa ale okres oczekiwania to 12 tygodni dodam tylko że mam 28 lat ale gdy ten problem ustał Nastał następny i chcę spytać się czy to normalne miałam robione EKG wyszło że wszystko z moim sercem jest w porządku ponieważ podczas ataków paniki czułam że umieram od jakiegoś czasu wieczorami kiedy kładę się spać próbuje zasypiać spotyka mnie dziwna sytuacja czuję jakbym przestawała oddychać nie mogła oddychać lub nie mogła nabrać powietrza lub brak byłoby mi tchuCoś dla mnie strasznego gdy zamykam oczy widzę jakieś niestworzone rzeczy Jakby coś Lub coś było koło mnie po czym otwieram oczy i zdaję sobie sprawę że to był tylko zjaw Nieraz mam też sytuacje że zamykam oczy i słyszę jakby ktoś pukał do drzwi po czym otwieram oczy i nikogo nie ma proszę mi powiedzieć czy to jest normalne czy to jest nerwica. Nie daje sobie rady już z tym wszystkim nie wiem co mam robić czy może być tak że przez te braki oddechu mogę przestać w nocy podczas snu oddychać i umrę dziękuję bardzo proszę o Odp. pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. brakiem powietrza, tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech - hiperwentylacja, która przybiera formę ataku paniki, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś