Jak radzić sobie z zaburzeniami wypróżnień?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy coś dzieje się z moimi wypróżnieniami. Potrafię mieć na przemian, co kilka dni twarde i miękkie stolce, albo tylko miękkie dłuższymi okresami. Zdarza się, że po takich miękkich (papka) czuję się osłabiony przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Dodatkowo kilkukrotnie zdarzyło mi się mieć wieczorem mdłości i ściskało mnie w brzuchu tak, jakbym bardzo się czymś denerwował. Zastanawiam się, czy to może jakaś nietolerancja pokarmowa na coś spośród: makaron, ser biały, mleko, jajka. No i od wczoraj coś mnie lekko boli w prawej dolnej części brzucha.. Co to może być i czy to coś poważnego czy spróbować zmienić dietę na "lepszą"?

Oczywiście, może Pan spróbować zmiany diety, eliminacji niektórych pokarmów - i obserwować efekty. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.