Jak rozmawiać z osobą, która nie chce podjąć leczenia?

Jak rozmawiać z osobą, która przekłada finansowy ciężar wizyty u prywatnego psychiatry nad swoje zdrowie, w momencie, gdy pojawiają się myśli samobójcze ( istnieje plan, potencjalny czas) osoba ta była już u publicznego psychiatry i dostała leki SSRI oraz na napady lęku alprazolam, nie mówiła wtedy o skłonościach samobójczych, czy jest możliwe by te leki nasilały te myśli. Osoba ta chce iść za jakiś czas do psychologa i się go poradzić jednak dziś rozważała, przerwanie leczenia, by mieć prostsze podjęcie decyzji o samobójstwie.

Witam, w przypadku gdy ktoś chce podjąć próbę samobójczą należy zadzwonić na numer alarmowy. Leczenie powinno być kontynuowane, jeśli leki nasilają myśli samobójcze należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który rozważy zmianę leku. Wiele leków psychotropowych jednak na początku leczenia nasila objawy. Porada u psychologa to bardzo dobry pomysł. Proszę wspierać tą osobę w tej decyzji jak i w decyzji kontynuacji farmakoterapii. Pozdrawiam