Jak rozumieć taki wynik badania hormonalnego tarczycy?

Hej , co myślicie o tych wynikach 1 wynik wyszedł taki : TSH 6,791 norma 0,270 -4,200 Ft3 3,78 norma 2,0-4,40 Ft4 1,34 norma 0,93 - 1,70 Powtórzyłam wyniki po 3 dniach i wyszły takie : TSH 3,781 norma 0,350 - 4,940 Ft3 2,83 norma 1,58-3,91 Ft4 1,04 norma 0,70- 1,48 Anty-TPO 12,00 norma 0,00-34,00 Anty-TG 15,40 norma 0,00- 115,00 Byłam u lekarza z tymi pierwszymi wynikami stwierdził subkliniczną niedoczynność tarczycy Kazał brać Euthyrox50 Tylko że to TSH było wysokie a po kilku dniach jest całkiem inne ... Wizytę mam dopiero za 2 miesiące wcześniej niestety nie mogę bo nie mieszkam w pl Czy mam brać mimo to Euthyrox co myślicie . Opis : Stan ogólny dobry , mc prawidłowa, skóra bez , tarczyca o zwiększonej spoistości , niepowiększona , bez macalnych zmian we chł niepowiększona ; ASM HR 90/min , RR 128/80 mmHg W Usg: PP: 2,1x1,8x4,8 cm PL 2,25x1,3x4,5 cm Tarczyca o zaokrąglonych obrysach ,wyraźnych obrysach .Echogenicznosc w całości niejednorodnie obniżona przepływ przez gruczolak prawidłowy . W dolnej części plata prawego hipoechogenna zmiana ogniskowa 0,46x0,16x0,48 cm bez widocznego unaczynienia . Wzdłuż przebiegu dużych naczyń szyi nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych . Jestem ciągle senna i zmęczona , często mam zimne ręce i fioletowe paznokcie do połowy . Dlatego też zrobiłam badania w celu chorej tarczycy

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

O niedoczynności tarczycy mówimy wówczas, gdy produkuje ona za mało hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Za mało to znaczy mniej niż organizm człowieka potrzebuje do zdrowego, prawidłowego funkcjonowania. Z kolei TSH, czyli hormon tyreotropowy jest wytwarzany w przysadce mózgowej i ma za zadanie regulowanie pracy tarczycy na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Z tego powodu diagnozowanie chorób tarczycy zaczyna się najczęściej od laboratoryjnych badań z krwi oznaczających poziomy hormonów: TSH, a także FT3 i FT4.

W Pani przypadku pierwsze oznaczenie TSH przekracza normę podaną przez laboratorium, w drugim mieści się w normie, pozostając nadal blisko górnej granicy. Subkliniczna niedoczynność tarczycy to łagodna niedoczynność tarczycy, której specyficzną cechą jest nieco wyższe TSH przy jednoczesnym utrzymywaniu się FT4 w normie.

Zastanawiam się, czy obydwa badania robiła Pani w takich samych warunkach. Mogły wystąpić czynniki, które zmieniły wynik. Na przykład, poziom TSH zmienia się na przestrzeni doby, dlatego zaleca się konsekwentnie wykonywać badania krwi o podobnej porze, najlepiej rano. Na wynik oznaczenia hormonów może mieć wpływ również silny stres i wysiłek (zwłaszcza tuż przed badaniem). Poza tym przyjmowanie niektórych leków zaburza wyniki (jak np. dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna, propylotiouracyl). No i najważniejsze, czy przed drugim badaniem nie zaczęła Pani już brać Euthyroxu?

Proponowałabym analizę, czy wystąpił którykolwiek z wymienionych wyżej czynników oraz powtórzenie badania jeszcze raz w takich samych okolicznościach. Jeżeli nie ma Pani w tej chwili dostępu do lekarza endokrynologa, można skonsultować sytuację również z lekarzem pierwszego kontaktu, który doradzi postępowanie w tej chwili.

Zapraszam do lektury artykułów na temat niedoczynności tarczycy na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.