Jak rozumieć ten wynik badania kręgosłupa u 33-latki?

Dzień dobry, uprzejmie proszę o interpretację wyników badań. Kyfoza piersiowa zachowana. Trzony o zachowanej wysokości. Obniżenie o odwodnienie tarczy międzykręgowej na poziomie Th6-7, przylegające trzony o nierównych płytkach granicznych. Pozostałe tarcze międzykręgowej bez zmian. Na poziomie Th6-7 widoczna jest centralnie prawoboczna protruzja tarczy międzykręgowej, wpukla się dokanałowo na ok. 4mm modelując rdzeń kręgowy- wymiar strzałkowy kanału wynosi 9mm. Na poziomie Th6-7( podejrzewam, że jest błąd w opisie ponieważ powtarza się drugi raz ten sam poziom) niewielkie centralnie dwuboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej, wpuklające się dokanałowo na ok. 2mm- bez ucisk na rdzeń- wymiar strzałkowy kanału wynosi ok. 11mm. Otwory międzykręgowe nie zawężone. Niewielkie zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych i w stawach poprzeczno- żebrowych. Rdzeń w odcinku piersiowym bez zmian. Objawy, które występują to ciągły ból odcinka piersiowego, promieniujący do lewej strony, ucisk na mostek, szczególnie przy głębszym wdechu. Badania, które zrobiłam aby wykluczyć inną przyczynę to badania serca, płuc oraz usg piersi. Wszystko jest w normie. Dodam, że chorowałam na boreliozę, która zaatakowała głównie stawy. Zmiany zwyrodnieniowe występują w kolanach, biodrach, stawach krzyżowo- biodrowych, oraz odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W odcinku lędzwiowym występują również 4 protruzje kręgosłupa, jedna z uciskiem na korzeń nerwowy. Czekam na wizytę do swojego lekarza, natomiast nie wiem czy w tej sytuacji mogłabym już rozpocząć rehabilitację. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani pełną diagnostykę, aby poznać przyczynę wspomnianych dolegliwości.

Z przedstawionego opisu badania rezonansu magnetycznego odcinka piersiowego kręgosłupa, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmiany zwyrodnieniowe w obrębie wskazanych krążków międzykręgowych. Uchwycona protruzja mogłaby świadczyć o rozwoju pierwszego etapu przepukliny kręgosłupa. Ponadto zmniejszenie uwodnienia krążka międzykręgowego, czyli dehydratacja może oznaczać zmniejszenie zawartości wody w dysku, co prowadzi do obniżenia wysokości krążków.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem, który po dokładnej analizie wyniku rezonansu oraz przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Prawdopodobnie będzie konieczność rozpoczęcia właściwej fizykoterapii, aby poprawić Pani stan zdrowia i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Warto na pewno przeprowadzić mobilizację, masaż leczniczy oraz jonoforezę danego odcinka kręgosłupa.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://zdrowie.parenting.pl/bol-kregoslupa-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.