Jak się przygotować do badania tk nerek?

Dzień dobry, Zostałam skierowana na Tomografię Komputerową ze wskazaniem na nerki. Wiem, że przed badaniem należy być na czczo (Nie wiem natomiast ile godzin przed badaniem). We wskazaniach napisano, że pacjent przed badaniem TK powinien być prawidłowo nawodniony (1,5-2 litry wody niegazowanej). Nie wiem dokładnie co to znaczy - czy mogę normalnie przed badaniem - w ciągu dnia pić wodę, czy mam to zrobić tuż przed badaniem (np na godzinę przed badaniem). Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam, tomografia komputerowa to badanie z użyciem promieni rentgenowskich – jest bardzo dokładna, bezpieczna i nie zajmuje wiele czasu. Nierzadko wykonywana jest z użyciem środka cieniującego, czyli kontrastu, pomagającego w uzyskaniu bardziej precyzyjnego obrazu narządów. Więcej o badaniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-tomografia-komputerowa-jest-bezpieczna. Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, natomiast należy być na czczo na około 6 godzin przed zaplanowanym TK Oczywiście istnieje grupa pacjentów, którym pewne choroby nie pozwalają na to – wówczas koniecznie należy przedyskutować to z lekarzem wystawiającym skierowanie lub radiologiem wykonującym badanie. Prawidłowe nawodnienie oznacza, że należy wypić ok. 1,5-2 litry wody do 3 godzin przed badaniem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.