Jak skutecznie leczyć te objawy stresowe?

Dzień dobry, mam duży problem z lękiem uogólnionym, spowodowany był złymi relacjami z rodzicami oraz jąkaniem się. Przerodził się w nerwicę, każda rozmowa z ludźmi mnie stresuje, ale też każda nawet najmniej stresująca sytuacja, u mnie jest bardzo nerwowa. Większość dnia czuje się zestresowany, w nocy fatalnie sypiam i jestem już wykończony. Mam w związku z tym problemy z pamięcią i koncentracją. Pracuje kreatywnie jako projektant i potrzebuje zachować jasność umysłu, a mam z nim coraz większy problem. Od dwóch lat chodzę do psychiatrów, dostawałem już różne leki. Na początku Aciprex, później Dulsevia. Po zmianie psychiatry zacząłem przyjmować egzystę oraz okazjonalnie propanolol, teraz doszedł do tego parogen. Dwa razy w tygodniu biorę na lepszy sen "Nasen". Bardzo duża liczba leków, efektów nie ma, a w pracy jestem jeszcze bardziej otępiały. W trakcie odstawienia Dulsevi i zmiany na egzystę, miałem prezentację na studiach i ku zdziwieniu w połączeniu z propanololem pozwoliło mi się nie stresować podczas wystąpienia. Na ten czas propanolol już nie działa w taki sposób. Głównie chciałbym uspokoić objawy stresu - drżenie rąk, nadpotliwość, serce bijąca jakby chciało klatkę rozbić oraz czerwień na twarzy. Co Państwo poleciliby w takiej sytuacji ? Nie mogę natrafić na odpowiedniego specjalistę, ale może dzięki Państwu zarekomenduje jakiś lek swojemu psychiatrze. Dziękuję za pomoc ! Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przede wszystkim chciałabym wyrazić moje głębokie współczucie dla Pana sytuacji. Radzenie sobie z lękiem uogólnionym i nerwicą, szczególnie w obliczu wymagającej pracy kreatywnej, musi być niezwykle trudne. Rozumiem również Pana frustrację związaną z brakiem widocznych efektów terapii farmakologicznej, pomimo wypróbowania różnych leków.

W przypadku złożonych zaburzeń lękowych, często kluczowe jest połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią. Sama farmakoterapia ma charakter wytłumiania objawów i również wtedy, gdy leki udaje się dobrze dobrać, nie likwiduje problemu u źródła. Psychoterapia, szczególnie podejścia takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może być niezwykle pomocna w radzeniu sobie z lękiem, uczeniu się technik zarządzania stresem i pracą nad przyczynami lęku. Czy miał Pan okazję pracować z psychoterapeutą, oprócz przyjmowania leków?

Co do leczenia farmakologicznego, to ważne jest, aby każdą zmianę leków konsultować z psychiatrą. Propanolol, który Pan wspomniał, jest często stosowany w celu łagodzenia fizycznych objawów lęku, takich jak drżenie rąk czy przyspieszone bicie serca, ale jak Pan zauważył, jego efektywność może zmieniać się w czasie. Inną opcją, którą można omówić z lekarzem, jest możliwość zastosowania leków z grupy benzodiazepin na krótkotrwałe łagodzenie objawów lękowych w szczególnie stresujących sytuacjach, chociaż ich długotrwałe stosowanie jest ograniczone ze względu na ryzyko uzależnienia.

Warto wziąć również pod uwagę alternatywne metody, takie jak medytacja, mindfulness (uważność) czy techniki relaksacyjne, wielokrotnie w podobnych przypadkach przynoszą ulgę w objawach lęku i stresu, a także mogą poprawić jakość snu.

Wiem, że znalezienie odpowiedniego specjalisty i skutecznej metody leczenia może być długim procesem, ale proszę nie tracić nadziei. Każdy organizm jest inny i reaguje na leczenie w indywidualny sposób, dlatego czasami potrzebne są wielokrotne zmiany i dostosowania w terapii, zanim znajdzie się skuteczne rozwiązanie. Zachęcam Pana również do przeczytania informacji na temat możliwości w psychoterapii:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/naucz-sie-kontrolowac-negatywne-emocje

Życzę Panu siły i wytrwałości w poszukiwaniach skutecznej metody leczenia oraz szybkiego powrotu do pełni zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.