Czerwone plamy na skórze w sytuacjach stresowych

Witam. Zanim udam się na konsultację do lekarza, chciałam zapytać. Mam pewien problem. Zawsze jak się denerwuję, czy podczas publicznych wystąpień, egzaminów czy innych nerwowych sytuacji cały dekolt i szyje mam czerwoną jak rak, zazwyczaj tez twarz, na rekach wyskakują mi czerwone plamy. Nie przyjmuję żadnych leków, ciśnienie mam w normie. Chciałam zapytać, czy to jest wyleczalne, co mogę z tym zrobić, czy można to wyleczyć? Gdzie zwrócić się o pomoc?

Prawdopodobnie jest to reakcja na sytuacje, które (być moze nieświadomie) ocenia Pani jako zagrażające, stresujące. Zaczerwienienie jest jednym z objawów przeżywania stresu. W związku z tym polecam pracę nad radzeniem sobie ze stresem - proszę się zastanowić co jest dla Pani stresujące w sytuacjach gdy zaczerwienienie się pojawia, czego się boi, czy te sytuacje są podobne do siebie? Jakie ma Pani metody radzenia sobie z napięciem - ciepła kąpiel, merytoryczne przygotowanie do wystąpienia, relaksacja? Nabycie skutecznych metod copingu (radzenia sobie ze stresem) jest niezbędne, by pozbyć się Pani problemu. W tym celu polecam udać się na konsultację z psychologiem, podczas której pozna Pani różne techniki i wybierze te, które najbardziej dostosowane są do Pani sytuacji. Pozdrawiam!

Dzień dobry,
w znacznym stopniu zmiany skórne są naturalną reakcją w sytuacji stresu. Pracować można nad sposobami radzenie sobie ze stresem, zdenerwowaniem, czy też z lękiem. Gdy te reakcje będą na mniejszym poziomie najprawdopodobniej także rekcje somatyczne (w tym skórne) będą łagodniejsze. Pytanie które należy także zadać to czy fakt, że pani skóra ma tendencje do czerwienienia się wpływa dodatkowo negatywnie na pani samopoczucie, emocje, na to jak radzi sobie w stresujących sytuacjach? Czy powoduje to jeszcze większy stres, lęk? Jeśli tak, to gorąco polecam konsultację z psychoterapeutą, który pomoże stwierdzić, czy wskazana byłaby praca nad pani objawami w psychoterapii. Jest to ważne gdyż lęk, stres i ich objawy somatyczne mają tendencje to tworzenia tzw. błędnych kół lęku/nerwicy. Psychoterapia może pomóc w wyłapaniu i zahamowaniu takich negatywnych mechanizmów, a także dodatkowo rozwinąć adaptacyjne sposoby radzenia sobie ze stresem. Polecam szczególnie podejście poznawczo-behawioralne, które jest bardzo skuteczne w pracy ze stresem i lękiem.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl