Jak skutecznie schudnąć - nadwaga nastolatki

Mam 14 lat i 160 cm wzrostu, ważę ok. 60 kg, więc zbliżam sie do nadwagi! Rok temu ważyłam 48 kg przy wzroście 157! Wtedy dużo ćwiczyłam w domu i piłam dużo wody, liczyłam kalorie itp. Potem rodzice mi wmówili, że jestem już chuda i że nie pozwalają mi się katować, więc przestałam się odchudzać i się zaczęło! Przestałam ćwiczyć i pilnować tego co jem. Teraz mam rozstępy i cellulit, nie mogę się zmieścić w spodnie! Ratunku !

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze powinnaś pamiętać, że znajdujesz się teraz w okresie intensywnego wzrostu, rozwoju i dojrzewania. Musisz zatem dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dlatego też nie powinnaś myśleć o odchudzaniu.
Po drugie jednak Twoja masa ciała rzeczywiście jest nieco za wysoka w stosunku do wieku i wzrostu (według siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 80 centyla, zaś wzrost około 40 centyla). Powinnaś zatem skonsultować się z lekarzem, który oceni czy nadwaga nie ma podłoża chorobowego oraz wskaże Ci prawidłowe zasady odżywiania. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej.