Mam 14 lat - czy powinnam schudnąć?

Mam 14 lat, ważę 52 kg i mój wzrost 154 cm, czy wszystko jest ok? Czy wszystko z moją wagą a wzrostem jest ok? Czy powinnam schudnąć? Czasami czuję się grubo ;/

14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 50 centyla. Twój wzrost zaś oscyluje około 10 centyla. Oznacza to, że po pierwsze jesteś znacznie niższa niż większość innych dziewczynek w Twoim wieku. Po drugie Twoja masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku do wzrostu. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś podejmować samodzielnych prób redukcji masy ciała, gdyż grozi to problemami zdrowotnymi. Jesteś bowiem aktualnie w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania i powinnaś dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Skonsultuj się zatem z lekarzem pierwszego kontaktu/pediatrą, który oceni czy taka nadwaga nie ma podłoża chorobowego.