Mam 13 lat - czy powinnam schudnąć? Jak?

Ważę 54 kilo i mam 154 cm wzrostu. Jestem dziewczyną i mam 13 lat. Mam nadwagę i jestem otyła. Czy jest jakiś sposób aby z tego wyjść? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja waga oscyluje około 60 centyla, zaś wzrost około 15 centyla. Oznacza to, że jesteś statystycznie niższa od innych dziewczynek w Twoim wieku, i choć Twoja waga jest prawidłowa w stosunku do wieku, jest nieco zbyt wysoka w stosunku do wzrostu.

Pamiętaj jednak, że odchudzanie u dzieci i młodzieży jest ogólnie przeciwwskazane. Po pierwsze powinnaś skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy nadwyżka wagi nie jest spowodowana na przykład zaburzeniami hormonalnymi.

By zaś znormalizować masę ciała powinnaś pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania, które prezentuje piramida zdrowego żywienia. Powinnaś także pamiętać o aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 45 minut.