Czy moja waga jest prawidłowa? Czy powinnam się lepiej odżywiać?

Mam 15lat 163cm wzrostu i jestem dziewczyną ważę 49 kg. To dobrze? bo moja mama mówi że jestem za chuda ale ja tego nie widzę mogę jeszcze powiedzieć że szybko chudnę (przez 4 dni schudłam 4 kilo czy to normalne) ale też tyje i jeszcze chcę wiedzieć jaka dieta będzie dla mnie najlepsza powinnam jeszcze powiedzieć że kiedyś się odchudzałam i a po dwóch latach po okazało się zachorowałam na nerki (może przez to że mało piłam wystarczy mi jedna szklanka wody na dzień ale teraz więcej pije staram pic 1-2 lity dziennie )

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja waga oscyluje około 25 centyla, zaś wzrost około 45 centyla. Oznacza to, że rzeczywiście jesteś statystycznie szczuplejsza, niż inne dziewczynki w Twoim wieku. Jesteś jednak również niższa. Wartości wagi i wzrostu są zatem mniej więcej do siebie proporcjonalne, co znaczy, że harmonijnie się rozwijasz.
Pamiętaj, że odchudzanie w Twoim wieku nie jest bezpieczne dla zdrowia. Tym bardziej zdrowe nie jest tracenie 4 kg w 4 dni, bo skutkuje to jedynie odwodnieniem, co jest szkodliwe dla nerek.
Pamiętaj zatem o zasadach zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.