Mam 13 lat: czy ważę za dużo?

Mam 13 lat (rocznikowo 14), ważę 63 kg przy wzroście 160 cm. Proszę poradzić mi jak mogłabym schudnąć i do jakiej wagi miałabym dążyć?

13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Weług siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 90 centyla, zaś wzrost około 40 centyla. Tak duża dysproporcja między wartością masy ciała a wzrostem wskazuje, że masz nadwagę. Zdecydowanie powinnaś zatem skonsultować się z lekarzem pediatrą/endokrynologiem dziecięcym, który pomoże Ci znaleźć przyczynę nieprawidłowej masy ciała. Pamiętaj bowiem, że istnieją na przykład liczne zaburzenia hormonalne czy inne schorzenia, które mogą powodować wzrost masy ciała. Ich poprawne leczenie generalnie powoduje normalizację masy ciała. Właśnie dlatego nie powinnaś podejmować prób odchudzania na własną rękę. Tym bardziej, że jesteś w okresie dojrzewania i potrzebujesz dostarczenia wszystkich składników odżywczych.