Jak sobie pomóc, jeżeli moje zęby są w bardzo złym stanie?

Witam , problemy z zębami mam odkąd pamiętam, jest to wynikiem złej higieny braku odpowiedniej opieki dentystycznej i moim zdaniem wyjątkowo słabego uzębienia.większość zębów to korzenie lub części zębów. Boje się iść na wizytę do stomatologa , gdy mam obawę ze lekarz nie podejmie się leczenia lub koszty przerosną moje możliwości . Co hipotecznie można zrobić w takiej sytuacji i jak będzie to wyglądało finansowo?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Proszę zacząć od wizyty w gabinecie dentystycznym z kontraktem NFZ (jeśli jest pan ubezpieczony) . W ramach ubezpieczenia może Pan bezpłatnie usunąć korzenie i zęby nie nadające się do leczenia,wyleczyć te,które się nadają i usunąć kamień nazębny,a potem wykonać protezy zębowe .Oczywiście wymaga to kilku wizyt ale na pewno warto! Nie rozumiem,dlaczego lekarz nie miałby się podjąć leczenia...
Pozdrawiam.

0

Nie istnieje coś takiego jak „złe uzębienie” (badania potwierdzają, że geny w bardzo niewielkim stopniu przekładają się na kondycję zębów i dziąseł), są tylko złe nawyki higieniczne lub unikanie wizyt u specjalisty, co niestety przekłada się na zły stan uzębienia. W Pana przypadku niepokoi fakt, że już w tak młodym wieku wymaga Pan (jak sugeruje opis) zaawansowanego leczenia. Zęby wymagają szczegółowego przeglądu i planu, aby móc stwierdzić dokładnie, co będzie robione. Z pewnością wiele zębów wymagać będzie odbudowy, np. założenia koron, mostów protetycznych czy nawet protezy zębowej (przy znacznych brakach uzębienia). Rozwiązaniem o spektakularnych wynikach jest również technika All-on-4, która polega na tym, że najpierw mocujemy 4 implanty stomatologiczne w strategicznych punktach łuku i na tym „rusztowaniu” odtwarzamy pozostałe grupy zębów. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz w oparciu o technologię 3D oraz wirtualny plan leczenia – dokonujemy metamorfozy uśmiechu. Ta metoda zdaje egzamin w trudnych przypadkach pacjentów, ale niestety jest dość kosztowna. W tej sytuacji doradzam wizytę konsultacyjną, aby najpierw zorientować się u stomatologa, jak wygląda stan uzębienia. Może się bowiem okazać, że zęby wymagają leczenia (w tym leczenia kanałowego), inne zęby lub korzenie wymagają ekstrakcji, a dopiero później można myśleć o odbudowie. Wiele gabinetów oferuje również system płatności ratalnej za usługi stomatologiczne, co w Pana przypadku mogłoby być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ koszty rzeczywiście mogą być wysokie.

Warto poszukać takiego stomatologa, który porozmawia z Panem i wszystko dokładnie wyjaśni. Proszę wierzyć, że stomatolodzy niejedno już w gabinetach widzieli i nie będzie Pan zapewne rodzynkiem w tej materii :) Jeśli chcemy odzyskać zdrowy uśmiech nie wystarczy leczenie, wraz z nim muszą się zmienić również nasze nawyki higieniczne. Absolutne minimum to dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty (poprośmy o instrukcję prawidłowego szczotkowania dentystę lub higienistkę stomatologiczną), nitkowanie szczelin międzyzębowych, zdrowa dieta (głównie niska podaż cukrów) oraz regularne min. raz na pół roku przeglądy u stomatologa w celu skontrolowania potencjalnych problemów. Garść porad o tym, jak dbać o swoje zęby znajdzie Pan w poradniku dla pacjentów pt. Bądź bystry u dentysty :)

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty