Jak sobie radzić z taką cerą?

Kobieta, 22 lata Witam, mam problem z cerą, otóż mam cerę mieszaną z tendencją do powstawania bezbarwnych krostek i zaskórniaków. Czym to może być spowodowane i jakich kosmetyków używać, a których składników unikać w kosmetykach by uniknąć pojawienia się ich? Czy jest konieczna konsultacja u dermatologa i badanie poziomu hormonów

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy z cerą mogą pojawić się w różnym wieku z wielu różnych przyczyn. Jeżeli dotychczasowe sposoby pielęgnacji cery nie przynoszą oczekiwanych rezultatów warto wybrać się do dermatologa, który określi przyczynę powstawania tych problemów i dobierze najlepsze metody lecznicze. Nie zaszkodzi również konsultacja endokrynologiczna, aby sprawdzić, czy te problemy skórne nie są wynikiem zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej.

Na pojawianie się tego typu zmian skórnych może wpłynąć wiele różnych czynników. Są to nie tylko problemy z hormonami, ale również dobór nieodpowiednich kosmetyków, które powodują podrażnienie skóry oraz stosowana dieta uboga w witaminy i składniki mineralne. Nie bez znaczenia dla kondycji skóry są także czynniki zewnętrzne, np. długotrwały stres. Stan cery może pogorszyć się również pod wpływem przyjmowanych leków lub tabletek antykoncepcyjnych.

Ocenę stanu Pani skóry będzie mógł przeprowadzić lekarz dzięki bezpośredniej obserwacji i zleconym badaniom. Do czasu wizyty u specjalisty zalecamy rezygnację ze stosowania kosmetyków do makijażu oraz sięganie po suplementy diety na cerę zawierające m.in. witaminy C, A, E oraz cynk.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://uroda.abczdrowie.pl/suplementy-diety-na-tradzik

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce sądzą eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-na-cere-z-zaskornikami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witaminy-korzystnie-wplywajace-na-skore

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problematyczna-cera-sklonna-do-wypryskow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.