Jak spożywać nasiona Chia?

Witam. Mam pytanie odnośnie nasion chia- czy przed zjedzeniem należy je zmielić w młynku, tak jak siemię lniane? Czy jedzenie tych nasion w całości sprawia, że nie dostarczamy sobie wapnia i kwasów omega-3?

Dzień dobry,
Zmielenie nasion chia bezpośrednio przez spożyciem zwiększy przyswajalność składników odżywczych. Można jednak spożywać je także w postaci nienaruszonej. Polecam wykorzystać ich niesamowite właściwości żelujące. Po zalaniu nasion wodą lub mlekiem (w stosunki 1:10 - nasiona:płyn), dokładnym wymieszaniu i wstawieniu do lodówki proszę odczekać przynajmniej 2-3 godziny. Po tym czasie nasionka wytworzą grube, żelowe otoczki i stworzą tak zwany pudding chia.
Jeśli będzie je natomiast Pani mielić, podkreślam, żeby robić to bezpośrednio przed spożyciem. Po zmieleniu zaczyna się utlenianie proszku i z czasem traci on swoje właściwości odżywcze.
Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/