Jak stosować Paracetamol w 32-tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 32 tygodniu ciąży. Dostałam gorączkę w granicach 37.2 - 37.6 a mój lekarz ginekolog jest na urlopie. Jaką dawkę paracetamolu mogę przyjmować aby zbić temperaturę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozumiemy, że Pani lekarz jest na urlopie, jednak jeśli to tylko możliwe najlepiej to właśnie z nim konsultować wszelkie kwestie dotyczące przyjmowania leków. W ciąży jest to bardzo ważne, aby to lekarz prowadzący podejmował wszelkie decyzje związane z przyjmowaniem leków, gdyż ma wiedzę na temat ciąży oraz Pani stanu zdrowia.

Choć Paracetamol uznawany jest za najbardziej bezpieczny lek, jaki można stosować w okresie ciąży, to mimo to należy stosować najmniejszą możliwą, skuteczną dawkę, a jest nią 500 mg. Jednorazowo można przyjąć maksymalnie dwie tabletki dające łącznie 1000 mg. Jeśli zajdzie taka potrzeba, kolejną dawką można zażyć po upływie czterech godzin.

Warto również pamiętać, że lek ten powinien być stosowany, kiedy inne naturalne metody walki z gorączką zawodzą. Należy go również przyjmować jak najkrócej.

Aktualnie ma Pani stan podgorączkowy, który bardzo możliwe, że nie wymaga zażywania leków. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała osiąga co najmniej 38 stopni.

Proszę zapoznać się z artykułem poruszającym tę tematykę: https://portal.abczdrowie.pl/paracetamol-i-apap-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.