Czy mogłam w ten sposób zagrozić mojej ciąży?

Witam. Niecale dwa tygodnie po owulacji mialam usuwana piątkę ze znieczuleniem..na ból brałam apap a raz wzięłam dexak. Kilka dni później dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Zdjęcia rtg nie miałam. Czy mogłam zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jest to mało prawdopodobne. Paracetamol nie stanowi zagrożenia dla płodu, z kolei w przypadku deksketoprofenu – producent Dexaku nie zaleca stosowania leku w III trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią. Oczywiście należy pamiętać, że idealnie byłoby nie zażywać żadnych leków – tak na wszelki wypadek, ale nie zawsze da się tego uniknąć. Wiele też zależy od dawki i długości stosowania – zażycie raz lub dwa tych środków powinno pozostać bez wpływu na płód. W przyszłości proszę konsultować każdą decyzję o zażyciu jakiegokolwiek leku z lekarzem prowadzącym ciążę. Wyczerpującą odpowiedź odnośnie paracetamolu w ciąży dają również nasi eksperci, zachęcam do uważnej lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/paracetamol-u-ciezarnych. Proszę pamiętać, że ciąża to czas wzmożonej troski o siebie oraz rozwijający się płód i warto szczególnie uważać na to, co się przyjmuje. Lista leków dozwolonych w ciąży jest stosunkowo długa, ale w wielu przypadkach da się uniknąć przyjęcia tabletki. O lekach i preparatach bezpiecznych w ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-leki-sa-dozwolone-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.