Czy jest coś co może uśmierzyć ból?

Witam. Od 4 dni mam przeszywający ból w okolicach szyi i lewej łopatki. Zaczęło się po nocy gdzie źle spałam. Każdy większy ruch kończy się bólem tak jakby poraził mnie prąd... jestem w 8 tyg ciąży i lekarz przypisał mi tylko paracetamol który nigdy na mnie nie działał i tak jest też teraz. Rehabilitant zalecił ćwiczenia z piłeczką tenisową przy ścianie i nie wykonał masażu ze względu na zbyt wczesną ciążę i niewielkie krwawienia które się pojawiały. Czy jest coś co może uśmieżyć ból? Czy są jakieś dozwolone leki przeciwzapalne?Mam problem żeby przewrócić się nawet na łóżku a z dnia na dzień się nie polepsza.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród dozwolonych w ciąży leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych znajdują się: ibuprofen, paracetamol, a także diklofenak, naproksen oraz ketoprofen. Leki te należą do tzw. kategorii B leków w ciąży, co oznacza, że badania na grupie ciężarnych nie wykazały szkodliwego działania na płód. Niemniej nie zaleca się stosowania ich w I i III trymestrze ciąży (zwiększają ryzyko przedwczesnych krwawień w I trymestrze, w III mogą skutkować nadciśnieniem płucnym).

W I trymestrze dopuszczalny jest tylko paracetamol – sporadycznie, jako forma doraźnego radzenia sobie z bólem. Należy jednak pamiętać, że ewentualna szkodliwość paracetamolu zależna jest od dawki i częstotliwości stosowania leku przeciwbólowego.

Więcej informacji na temat leków zażywanych w okresie ciąży odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-leki-sa-dozwolone-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Stąd też lekarz miał rację, zalecając paracetamol na ból karku i łopatki. Dodatkowo może Pani obolałe miejsca delikatnie rozgrzewać, pamiętając, by unikać przewiania. Ból powinien ustąpić w przeciągu kilku dni, a jeżeli tak się nie stanie, wskazana byłaby ponowna wizyta u lekarza i/lub fizjoterapeuty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-plecow-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.