Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leżenie na brzuszku a rozwój niemowlęcia

Jak leżenie na brzuszku wpływa na rozwój niemowlęcia? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat. O leżenie na brzuszku mówi Hanna Drapińska - położna.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

lek Ketonal forte to silnie działający lek z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Główną jego substancją jest ketoprofen, który wykazuje szybkie działanie m.in. w uśmierzaniu bólów stawowych pochodzenia reumatycznego. Nie jest to jednak lek dla każdego – wśród przeciwwskazań znajduje się ciąża i karmienie piersią. Dodatkowo nie wolno go podawać dzieciom i młodzieży aż do 15. roku życia. Dlatego też zdecydowanie nie należy podawać Ketonalu dzieciom w wieku 6 lat.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-ketoprofen.

Jeżeli dziecku doskwiera bol lub gorączka, w pierwszej kolejności należy podać paracetamol lub ibuprofen (leki te podaje się naprzemiennie w przypadku gorączki utrzymującej się przez dłuższy czas) w dawkach dostosowanych do wieku i wagi dziecka. Leki NLPZ, w tym Ketonal, a także ibuprofen mogą być niebezpieczne i nie należy ich stosować bez wyraźnego wskazania. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których organizm nie metabolizuje leków w takich sposób, jak organizm dorosłych i łatwiej o przedawkowanie, a także uszkodzenie narządów wewnętrznych (wątroby, nerek).

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/paracetamol-dla-dzieci-kiedy-i-jak-go-stosowac.

Przy utrzymującej się dłużej niż 48 godzin gorączce albo nieustępującym bólu nie należy podawać kolejnych dawek leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych bez konsultacji z pediatrą. Do niego należy ustalenie źródła dolegliwości dziecka i podjęcie decyzji o rodzaju i dawkowaniu ewentualnych leków.

O gorączce u dzieci może Pan przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-dziecka-objawy-mierzenie-temperatury-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy