Co jaki czas podawać dziecku czopki?

Witam. Syn 8 miesięcy od wczorajszej nocy nam gorączkuje. Podawaliśmy mu ibuprom forte co około 5-5,5 godziny temperatura spadała po czym po około 4 godzinach wzrastała. Żadnych innych objawów.Dziś rano miał 40 stopni gorączki zadzwoniliśmy na pogotowie, zabrali nas do szpitala. Tam podali mu o godzinie 10 czopek paracetamolu 80 i kroplówkę benelyte, temperatura spadła. Wyniki na mocz, morfologię, rtg płuc, wirusa rupia, b i rsv wyszły dobrze. Jedynie lekko zaczerwienione gardło. O 2 wypuścili nas do domu o 15 temperatura wzrosła do 38.6 O 15.20 podałam czopek nurofen 60 po czym po nie całych 5 minutach zrobił szarawą kupke i poszedł spać. Teraz 16.40 mierze mu temperaturę termometrem elektrycznym na odległość na środku czoła ma 37.2 a na skroni 38.3. W szpitalu kazali podawać tylko leki przeciw gorączkowe wit c i calcium. Moje pytanie to co robić? Co ile podawać czopki? Posiadam jeszcze ibuprom forte w syropie oraz pedicetamol.

Redakcja abcZdrowie

Witam, o ile lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku długotrwałej gorączki, należy podawać dziecku ibuprofen na zmianę z paracetamolem. Na rynku dostępne są czopki i syropy, można stosować to, co jest dla dziecka łatwiejsze do zaakceptowania (czasami czopki powodują rozwolnienia, z kolei syrop może zostać przez dziecko wypluty). Ibuprofen działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale i przeciwzapalnie, więc warto podać go w pierwszej kolejności. Jednak gdy gorączka nawraca przed upływem sześciu godzin – należy podać paracetamol, żeby stężenie leku we krwi nie było toksyczne. Dawkę należy zawsze dobrać do wagi dziecka – w tym celu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ostatecznie pomocne informacje znajdują się też na ulotce leku. Więcej o podawaniu leków przeciwgorączkowych w naszym artykule: https://parenting.pl/jak-prawidlowo-podawac-dzieciom-leki-przeciwgoraczkowe . Przyjmuje się, iż paracetamol można stosować co 4-6 godzin doustnie, doodbytniczo co 6-8 godzin, zaś ibuprofen – co 6-8 godzin doustnie lub doodbytniczo. Najlepiej podawanie leków odnotowywać na kartce wraz z dawkami, żeby uniknąć pomyłki lub przedawkowania. Jeśli gorączka nie ustąpi w przeciągu kilku dni, proszę skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.