Jak stwierdzić grzybicę jelit i do jakiego lekarza się zgłosić?

Witam Mam 20 lat i od kiedy pamiętam miałam problemy ze wzdęciami i prawidłowym wypróżnianiem się. Często mam refluksy, a także dość ostre "kłucie" w brzuchu. Problemy te pogłębiały się kiedy zjadłam więcej cukrów np. po jabłkach natychmiast miałam wzdęcia i lekką biegunkę. Do dzisiaj sądził, że to wina delikatnego układu pokarmowego, ale natrafiłam na jednym forum na osobę, która opisała prosty test na sprawdzenie grzybicy układu pokarmowego (pluje się do szklanki z wodą jak się po 15 min. pojawią delikatne niteczki tzn. ma się grzybice). Nie wiem na ile ten test jest prawdopodobny, ale kiedy poczytałam o objawach zaczęłam się bać, że to jest przyczyna moich problemów. Moje pytanie, u jakiego lekarza najlepiej sprawdzić czy jest się chorym? I czy "domowym sposobem" można to samemu stwierdzić? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Objawy kandydozy przewodu pokarmowego są dosyć różnorodne. Często diagnostyka sprawia duże trudności. W opisanej sytuacji przyczyn dolegliwości może być wiele, ale należy uwzględnić także kandydozę przewodu pokarmowego.

Opisane przez Panią "domowe badanie" nie jest zasadne i nie należy się nim sugerować.
Diagnostykę przy podejrzeniu takiej infekcji należy rozpocząć od posiewu kału w kierunku drożdżaków, a także wymazu z jamy ustnej w kierunku drożdżaków. Nie zawsze udaje się potwierdzić taką przyczynę w opisanych badaniach, znane są przypadki gdy dopiero badanie endoskopowe przewodu pokarmowego potwierdzało kandydozę przewodu pokarmowego.
Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem.