Jak stwierdzić perforację jelita?

Jakie są metody dające jednoznaczna odpowiedź czy wystąpiła perforacja jelita? Od 3 miesiący leżę w szpitalu z ostrym martwiczo-krwotocznym zapaleniem trzustki. Brzuch jest otwarty, codziennie zmieniano opatrunki i oczyszczano z ropy. Tydzień temu, zaobserwowałam w ranie inną substancje niż ropa, cuchnącą odchodami. Stwierdzono że to treść jelita grubego. Przeszłam na żywienie dożylne. Po 2-3 dniach w ranie zbierała się tylko ropa, a chirurdzy podczas operacji nie znaleźli dziury w jelicie. Zaczęłam jeść 2 dni temu. Dzisiaj rano i po południu uciekł gaz z rany, przypominający zapachem bąka. Lekarz mówi, że będziemy obserwować. Chciałbym wiedzieć, czy nie da się nic więcej zrobić ? Boję się, że za chwilę znowu dostanę zakażenia otrzewnej i trafię na oiom. Dodam, że nic mnie nie boli, nie mam gorączki, jedynie co czuje się ospała.

Lek. Tomasz Budlewski

sądze że może być wskazany kolejny zabieg operacyjny w celu poszukiwania perforacji.