Perforacja jelita a jej cofnięcie

POMOCY!!! U mojej znajomej nastąpiła perforacja jelita podczas zabiegu laparoskopowego, powikłanie- zapalenie otrzewnej. Lekarze kilkukrtonie starali się wstawić protezę jelita lecz żadna z prób nie powiodła się. Co dalej? Czy jest szansa na to by przedziurawione jelito samo się zasklepiło? Czy to w ogóle możliwe, że perforacja jelita samoistnie się cofnie? Podają antybiotyki i elektrolity... Lekarze nie chcą otworzyć pacjentki twierdząc, ze to bezpośrednio zagraża jej życiu. Wiem, że perforacja jelita jest czymś bardzo groźnym i chciałabym natychmiast pomóc znajomej, może coś doradzić, uzyskać konsultacje profesjonalisty. Nie chcę nikogo krytykować, ale mam wrażenie, że lekarze trochę zignorowali perforację jelita i liczą na to, że sama się ona cofnie... Czy to jest w ogóle możliwe? Proszę o odpowiedź. Iza

Witam Pani Izo. Perforacja jelita to bardzo poważny stan zagrażający życiu. Proteza jelita ????? - chyba jakieś niezrozumienie lub nieorozumienie. Odcinek z perforacją jelita trzeba resekować i zespolić lub jeśli to niemożliwe wyłonić na zewnątrz do czasu opanowania stanu ogólnego. Potem trzeba będzie wtórne odtworzyć ciągłość jelita. Prawdopodobieństwo samoistnego "zasklepienia" się jelita jest nikłe. Tak czy inaczej życie jest zagrożone.