Witam
Na podstawie podanych danych nie można stwierdzić czy waży Pan za mało. Do diety może pan włączyć kilka orzechów dziennie. Może Pan również zbadać poziom hormonu TSH. Dobrać odpowiednią dietę pomoże Panu dietetyk.
Pozdrawiam
Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Dzień dobry!
W Pana przypadku najlepiej udać się do specjalisty w zakresie dietetyki, który pomoże dobrać odpowiednią, indywidualną dietę. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Nie jest bowiem ważne tylko to, ile Pan je, ale także to, co Pan je. Musi być Pan świadomy, iż łuszczyca jest chorobą, na której przebieg dieta może mieć ogromny wpływ. Wiele danych wskazuje na to, że zmiany nawyków żywieniowych polegające na zastosowaniu wzrostu podaży kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 (EPA i DHA) i diety bogatej w świeże warzywa i owoce są korzystne i poprawiają przebieg kliniczny tej dermatozy. Najważniejsze z zaleceń to:
- zwiększenie podaży kwasów tłuszczowych omega-3 - warto rozważyć suplementację kapsułkami tranu,
- zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie,
- odpowiednia witamin A, D, E oraz cynku i selenu,
- unikanie żywności wysoko przetworzonej, potraw ciężkostrawnych i alkoholu,
- ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów łatwo przyswajalnych (cukru dodanego, białej mąki) i nadmiernego spożycia soli kuchennej,
- przyjmowanie dużej ilości płynów (1,5l/d) - nawilżona skóra jest elastyczna i bardziej odporna na powstawanie stanów zapalnych,
- posiłki powinny być lekkostrawne,
- u chorych leczonych Cyklosporyną niezmiernie istotne jest ograniczenie spożycia soli kuchennej.
Dietetyk pomoże Panu przybrać na masie, wspomagając jednocześnie leczenie choroby.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306
Warto również przeczytać:
Dieta na przytycie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-na-przytycie.html
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co należy jeść, aby szybko przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć przytycia u 19-latka – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Jak szybko przytyć przy paleniu papierosów u 18-latka? – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Co zrobić by szybko przytyć na twarzy? – odpowiada Dr Karolina Janion
- W jaki sposób szybko przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Czy mam szansę na przytycie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeść żeby przytyć i przybrać na masie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co mogę zrobić, żeby jeszcze przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak przytyć w wieku 38 lat? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak 43-latek może przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)