Jak uregulować miesiączkę u 24-latki?

Dzień dobry! Pisze z takim problemam mam 24 lata jestem jeszcze dziewica pisze z takim problemem gdyz co miesiac dostaje wczesniej okres napisze jak to wyglada od stycznia styczien 31 luty nie mialam marzec 2 marzec 30 kwiecien 27 maj 26 czerwiec 23 lipiec 20 i sierpien 17 dodam że czesto sie denerwuje. Czy to normalne że mam nie regularne ? Czy w przyszllosci moge miec problem zajscia w ciaze ? Prosze o odpowiedz dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wskazana będzie wizyta u ginekologa i rozwianie wszelkich Pani wątpliwości. Nieregularne miesiączki mogą występować u młodych kobiet, lecz w okresie dojrzewania płciowego, czyli ok. dwóch lat od pojawienia się pierwszego krwawienia. Jeżeli później kobieta obserwuje jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu cyklu, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Nieregularność występowania cyklu miesiączkowego może być połączona z codziennym stylem życia – czyli narażeniem na stres, przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami rytmu snu – każdy z tych czynników może przyczynić się zarówno do wydłużenia, jak i skrócenia okresu menstruacji.

Za nieregularnością miesiączkowania mogą stać oczywiście przyczyny ze strony układu hormonalnego – w tym wypadku diagnostyka jest potrzebna dla zachowania jak najlepszego stanu zdrowia, także pod kątem ewentualnego planowania potomstwa. Lekarz ginekolog powinien przeprowadzić z Panią dokładny wywiad, a także wykonać badanie USG. Kwestia nierozpoczęcia przez Panią współżycia seksualnego nie przeszkodzi w postawieniu diagnozy i ewentualnego wdrożenia nowych zaleceń medycznych.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania, być może będzie to dla Pani pomocne:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-zaburzenia-miesiaczki-u-24-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzajace-sie-cykle-miesiaczkowe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prosba-o-ustalenie-terminu-kolejnej-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.