Jak ustalić przyczynę wysokiego cholesterolu?

Witam, mam fatalny cholesterol-całkiem. 322,LDL203,HDL49,TRÓJGLICERYDÓW 349. Mam 56 lat, prowadzę raczej zdrowy tryb życia - 800km na rowerze w ciągu ostatnich. 3 mies. , kefir codziennie zamiast 1lub2posilkow, alkohol 1-3 razy w mies., zdrowa dieta(bez tłuszczu, dużo warzyw, owoców, mięso drobiowe, ogr.ilość pieczywa, dużo kasz). Mam nadciśnienie (biorę leki). Czy można ustalić przyczynę tak wysokiego chol? Do jakiego lekarza mam się zwrócić. ?

Szanowna Pani,

Zapewne hiperlipidemia, która u Pani występuje ma podłoże genetyczne i wynika z zaburzeń metabolicznych. Jeśli zdrowy tryb życia i dieta nie pomagają, wówczas konieczne jest odpowiednie leczenie , jeśli chce Pani w przyszłości uniknąć powikłań miażdżycy, takich jak np. zawał serca, czy udar mózgu. Proszę udać się do dobrego internisty, który zaleci Pani odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz