Jak walczyć z pedantyzmem?

Od kilku lat zmagam się z pedantyzmem. Myje ręce kilka razy w ciągu godziny, codziennie piorę ręczniki i piżamy obawiając się drobnoustrojów. Nikomu nie pozwalam wchodzić do swojej sypialni żeby ta osoba nie rozsiewała zarazków po moich rzeczach. Zwracam domownikom uwage żeby myli ręce zanim dotkną czegoś co należy do mnie. Czy da się z tym walczyć? Już mnie to męczy szczerze mówiąc.

Witam Panią,
To, co Pani nazywa pedantyzmem a także uporczywe i obsesyjne myśli oraz związany z tym lęk przed chorobą, zakażeniem, zatruciem oraz przymus przesadnego dbania o czystość
wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych, tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym , że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany, bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują i dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie, napięcie psychiczne i nieumiejętność odpoczywania.
Natrętne myśli jeszcze bardziej wzmagają Pani napięcie, niepokój, lęki i cierpienie.
Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje i prowadzi do nasilania się objawów lękowych oraz pogarszania się samopoczucia psychicznego.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie, odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Wiem, że stany, których Pani doświadcza są bardzo trudne do zniesienia, ale żeby móc Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie ich naturę, dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii, która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną i umiejętność
kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl